Patent dla sposobu otrzymywania pochodnych naftalenodiimidów

02.03.2020 - 13:38 aktualizacja 16.03.2022 - 13:05
Redakcja: MK
Tagi: nauki fizyczne

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowali nowy sposób otrzymywania pochodnych naftalenodiimidów o szczególnych właściwościach elektronicznych i optycznych. Metoda syntezy tych związków została zoptymalizowana. Opracowany sposób ich otrzymywania jest prostszy i bardziej wydajny, pozwala bowiem pominąć kilka koszto- i czasochłonnych etapów ze znanych dotychczas sposobów produkcji symetrycznych 2,6-dipodstawionych 1,4,5,8-naftalenodiimidów. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.

Pochodne naftalenodiimidów stanowią ważną grupę związków o istotnych właściwościach fizykochemicznych. Mogą być wykorzystywane między innymi:

• w spektroskopii fluorescencyjnej,
  • w organicznej elektronice (na przykład w organicznych ogniwach fotowoltaicznych i/lub organicznych diodach elektrolumienscencyjnych)
  • a także w otrzymywaniu związków supramolekularnych oraz badania ich interakcji z kwasami nukleinowymi: DNA i RNA.

Autorami sposobu otrzymywania symetrycznych 2,6-dipodstawionych 1,4,5,8-naftalenodiimidów są naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego: dr inż. Sonia Kotowicz, dr inż. Mateusz Korzec oraz prof. dr hab. inż. Ewa Schab-Balcerzak.