Pierwsze miejsce UŚ wśród uczelni w rankingu Najlepszych Pracodawców w Polsce według magazynu Forbes

01.05.2023 - 16:21 aktualizacja 08.05.2023 - 09:38
Redakcja: AJS
Tagi: rankingi

Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął pierwsze miejsce w kategorii szkolnictwo i badania naukowe, w opracowanym przez magazyn Forbes rankingu Najlepszych Pracodawców w Polsce (Poland’s Best Employers 2023).

Nasza uczelnia została sklasyfikowana na 51. miejscu w zestawieniu 300 firm i instytucji wybranych spośród 1900 pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 250 osób. Podstawą przygotowania rankingu były indywidualne rozmowy prowadzone przez analityków z pracownikami firm i instytucji. Respondenci ankiet przedstawiali swoje opinie w siedmiu obszarach:

• wizerunek i wzrost (m.in. subiektywne odczucie co do wzrostu zatrudnienia i ogólna opinia na temat pracodawcy),
  • rozwój i perspektywy (możliwość rozwoju osobistego, subiektywne poczucie docenienia wykonywanej pracy),
  • relacje pomiędzy pracownikami (m.in. rywalizacyjność w miejscu pracy, budowanie kultury kooperacyjności),
  • płaca (m.in. ocena odzwierciedlania odpowiedzialności w wykonywanej pracy przez otrzymywane wynagrodzenie, dodatkowe profity i benefity dla pracowników),
  • zrównoważony rozwój (m.in. świadomość odpowiedzialności ekologicznej, działania pracodawcy związane z ochroną środowiska),
  • obciążenie pracą (m.in. polityka urlopowa, elastyczność godzin pracy),
  • warunki pracy i sprzęt.

W sytuacji, kiedy poziom finansowania szkolnictwa wyższego nie pozwala nam konkurować z podmiotami komercyjnymi poprzez odpowiednio wysokie wynagrodzenia, szczególnie cieszy i napawa dumą fakt, że Uniwersytet Śląski jest postrzegany przez wielu pracowników oraz przedstawicieli firm i instytucji jako bardzo dobry pracodawca.

Zdjęcie rektoratu fot. Julia Agnieszka Szymala Zdjęcie rektoratu fot. Julia Agnieszka Szymala