W tym roku po raz drugi obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Święto państwowe, przypadające 19 lutego (w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika), zostało ustanowione w 2020 roku jako wyraz uznania dokonań polskich uczonych.
Prowadzenie badań będących odpowiedzią na najważniejsze cywilizacyjne wyzwania, dokonywanie odkryć, dążenie do poznania prawdy oraz przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom to najważniejsze zadania realizowane przez naszych naukowców. Warto o tym mówić, dlatego z przyjemnością rozmawiamy z naszymi naukowcami i zapraszamy ich do udziału w różnych inicjatywach, takich jak Śląski badawczy, Scena Premier Naukowych, „No Limits” czy Przystanek Nauka. Wciąż powiększające się grono odbiorców ma również organizowany od pięciu lat Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Z okazji tego wyjątkowego święta publikujemy wybrane artykuły, wywiady i nagrania, które zrealizowaliśmy wspólnie z naszymi naukowcami w ciągu ostatniego roku.
Źródło: pl.freepik.com
Warto wiedzieć | Wybrane fakty i liczby związane z aktywnością badawczą na Uniwersytecie Śląskim
Śląski badawczy
Jeśli jesteście ciekawi, co badają naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim, jakie wynalazki patentują i czym się interesują, koniecznie zajrzyjcie na Śląski badawczy. Publikujemy rozmowy z naukowcami, artykuły oraz informacje prezentujące między innymi wyniki najnowszych badań, patenty, osiągnięcia i komentarze.
Wybrane artykuły:
Ulica Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, czyli historia Bankowej
Ulica, niczym całe miasto – ze swą niezwykłą przeszłością zapisaną na długości zaledwie 360 metrów – pozwala uważnym oczom dostrzec ślady przeszłości
12.02.2021
Sposób, w jaki reagujemy na lęk | Rozmowa z dr Lidią Baran
Często, gdy spotyka nas w życiu coś nieprzyjemnego, uciekamy – w świat wirtualny, w rozrywkę, w nałogi. Ucieczka, choć bywa naszym sprzymierzeńcem, może stać się źródłem cierpienia i społecznej izolacji, jeśli przerodzi się w nawyk
17.12.2020
Fungicydy dla księgozbiorów, czyli patent ratujący kulturowe dziedzictwo świata
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opracowali substancje aktywne, które będą mogły służyć dezynfekcji najcenniejszych księgozbiorów i archiwów, a także różnych powierzchni, na przykład obrazów czy plakatów
29.09.2020
Spitsbergen po raz pięćdziesiąty piąty
Na początku września zakończyła się 55. wyprawa polarna na Spitsbergen, w której udział wzięli pracownicy, doktoranci i studenci związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach
25.09.2020
Scena Premier Naukowych – rozmowy z naukowcami
Wykłady ŚFN KATOWICE
„No Limits”
Wszyscy, którzy interesują się odkryciami w świecie nauki, innowacyjnymi rozwiązaniami, techniką, a także nowymi materiałami i technologiami powinni sięgnąć po „No Limits”.
To czasopismo popularnonaukowe, które w atrakcyjnej formie prezentuje nowatorskie, interesujące i ważne badania naukowe prowadzone na naszej uczelni lub we współpracy z nią.
Strona internetowa czasopisma: us.edu.pl/no-limits.
Nr 2(2)/2020 dostępny na platformie ISSUU
Przystanek Nauka
Ciekawostki i nowości ze świata nauki, informacje o najnowszych badaniach prowadzonych na naszej uczelni, e-wykłady, blogi naukowe, recenzje książek, a może filmy prezentujące ciekawe eksperymenty i komentarze ekspertów? Każda osoba interesująca się nauką, znajdzie coś dla siebie na portalu Przystanek Nauka.
Strona internetowa: przystaneknauka.us.edu.pl.
Przystanek Nauka na Facebooku: facebook.com/przystaneknauka.
O lądowaniu Perseverance na Marsie
Zdjęcie: artystyczna wizja lądowania łazika Perseverance na Marsie | Image Credit NASA/JPL-Caltech