5. ŚFN KATOWICE – termin wydarzenia i dodatkowy nabór aktywności

10.06.2021 - 08:46 aktualizacja 13.04.2022 - 10:33
Redakcja: OO
Tagi: Śląski Festiwal Nauki

Piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się jesienią tego roku, od 9 do 15 października, w formule wyjątkowej i niepowtarzalnej: publiczność festiwalową zaprosimy na jeden dzień na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni – festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w przestrzeni internetowej. Co więcej, właśnie został uruchomiony dodatkowy nabór do grona wystawców piątej odsłony ŚFN KATOWICE.

Choć organizatorzy woleliby zaprosić publiczność do festiwalowego domu, jakim jest budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK), to wobec ciągle zmieniających się okoliczności pandemicznych podjęto decyzję, że tym razem festiwal zostanie zorganizowany w formule innej, niż planowano.

ŚFN KATOWICE zostanie zainaugurowany w sobotę 9 października uroczystą galą otwarcia, natomiast na potrzeby wydarzeń festiwalowej niedzieli 10 października zostanie zaaranżowana przestrzeń rozciągająca się od katowickiego rynku przez ulicę Teatralną i tereny nad Rawą w sąsiedztwie naszej uczelni aż do ulicy Jerzego Dudy-Gracza. W tej właśnie lokalizacji znajdzie się scena główna, kilka scen mniejszych, strefy obszarów wiedzy i strefy specjalne – a więc wszystko to, do czego przyzwyczaiła się publiczność festiwalu odwiedzająca w minionych latach gmach MCK.

Od 11 do 15 października (czyli od poniedziałku do piątku) festiwal odbywać się będzie w formule online – każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi wiedzy (przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu). Dodatkowo codziennie w programie znajdą się zagadnienia związane z obszarem sztuki, a także tematy dla nauczycieli i uczniów oraz dla dorosłych.

Organizacja ŚFN nad Rawą to znakomita okazja do zmiany wizerunku rzeki, a w dalszej perspektywie – uczynienia jej ważnym elementem w przestrzeni miejskiej Katowic. Poza tym festiwal w takiej lokalizacji będzie pierwszym krokiem na drodze do stworzenia w naszym mieście Strefy Nauki, która w naturalny sposób łączyłaby się ze Strefą Kultury.

Za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie: rejestracja-sfn.us.edu.pl ponownie można zgłaszać aktywności do programu święta śląskiej nauki. Zachęcamy do nadsyłania propozycji wykładów, warsztatów, stanowisk pokazowych, wystaw oraz wszelkich innych form popularyzatorskich. które wzbogaciłyby festiwalowe obszary wiedzy (nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia, sztuki przyrody, techniki lub nauk ścisłych) lub strefy specjalne. Szczególnie ucieszą nas różnego rodzaju wydarzenia artystyczne (np. koncerty) oraz aktywności mogące rozszerzyć program strefy miasta, strefy wody oraz strefy zdalnego życia.

Przyjęta formuła ŚFN to ogromne wyzwanie, ale organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby w tych wyjątkowych okolicznościach prezentowane treści były interesujące i atrakcyjne pod względem merytorycznym i wizualnym, a festiwalowa publiczność mogła się cieszyć możliwie jak najpełniejszą wersją wydarzenia. Postarają się także pomóc wszystkim wystawcom w jak najlepszej realizacji zaproponowanych aktywności – czy to w przestrzeni realnej, czy to w wirtualnej.

Zapraszamy do skorzystania z opcji dodatkowego naboru i włączenia się w ten sposób w budowanie wyjątkowego w skali całego kraju wydarzenia popularyzującego naukę, jakim jest Śląski Festiwal Nauki KATOWICE.

Aktywności można zgłaszać do 30 czerwca 2021 roku.

na czerwonym tle wzór geometryczny z linii i kropek przypominający mózg

Zgłoś aktywność do 30 czerwca 2021 roku

rejestracja-sfn.us.edu.pl