Adaptery do masek dla personelu medycznego drukowane przez naukowców z UŚ

08.05.2020 - 09:42 aktualizacja 08.05.2020 - 09:42
Redakcja: OO
Tagi: koronawirus

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach produkują adaptery łączące maski do snorkelingu, czyli do płytkiego nurkowania. Taka przejściówka pozwala połączyć maskę z filtrami przeciwbakteryjnymi DAR. Adaptery drukowane są na drukarkach 3D, a następnie przekazywane personelowi medycznemu szczególnie narażonemu na zakażenie koronawirusem. Przejściówki zostały zaprojektowane przez dr. inż. Piotra Dudę.

Wydrukowane adaptery zostały przekazane do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, który – jako jedyny w regionie – dysponuje wspomnianymi maskami, otrzymanymi jako darowizna od firmy prywatnej.

Oprócz adapterów naukowcy produkują także przyłbice ochronne (przeczytaj: Naukowcy z UŚ drukują przyłbice ochronne dla szpitali), które dotychczas zostały przekazane do następujących placówek:

• Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej,
  • Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA im. sierżanta G. Załogi w Katowicach,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku,
  • Szpital Specjalistyczny w Chorzowie,
  • Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie – Szpital w Czeladzi,
  • Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu,
  • Sosnowiecki Szpital Miejski sp. z o.o. w Sosnowcu,
  • Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich Sp. z o.o.,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju,
  • Miejski Dom Pomocy Społecznej w Rybniku.

W skład zespołu naukowców zajmujących się produkcją adapterów i przyłbic wchodzą: dr inż. Piotr Duda, mgr Maciej Grabowski, dr Grzegorz Machnik, dr Iwona Polak oraz dr inż. Szymon Sikorski.

Posłuchaj o akcji: vr.us.edu.pl.

Zespół naukowców z UŚ produkujący adaptery i przyłbice dla szpitali
Zespół naukowców z UŚ produkujący adaptery i przyłbice dla szpitali. Od lewej: dr Grzegorz Machnik, dr inż. Piotr Duda, dr inż. Szymon Sikorski, dr Iwona Polak | fot. archiwum dr. G. Machnika