Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Aleksandra Kwiatkowska | Zespół folklorystyczny to rodzina

11.05.2020 - 09:48 aktualizacja 11.05.2020 - 09:48
Redakcja: OO
Tagi: folklor, muzyka

| Aleksandra Kwiatkowska |

Zespół folklorystyczny to rodzina. Wszystkich nas łączy miłość do tradycji, tańca i muzyki. Zespół rozwija ciekawość świata, zabierając tancerzy i muzyków na festiwale w kraju i za granicą. Buduje świadomość ciała i wytrwałość w doskonaleniu siebie dzięki długim godzinom prób. Kształtuje charakter poprzez stawiane przed artystami wyzwania. Formuje przyjaźnie i łączy ludzi często na całe życie. Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego przez ponad 50 lat swojej działalności wychował kilka pokoleń tancerzy i muzyków, pasjonatów folkloru, którym ogromną radość sprawia dzielenie się swoją pasją z innymi. W sytuacji, w której zespół nie może spotykać się na próbach ani koncertować, jego członkowie trenują w domach i dzielą się nagraniami z koncertów, czekając, aż znów będą mogli stanąć na scenie.

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” powstał w 1969 roku przy Uniwersytecie Śląskim jako pierwszy studencki zespół folklorystyczny w naszym regionie. Nazwa oraz dobór repertuaru świadczą o dużym przywiązaniu do ziemi śląskiej. Jego założycielami są Józef Zielina, Władysław Byszewski oraz Stanisław Wodnicki. Jeśli triadę Zielina–Byszewski–Wodnicki uznać za mózg zespołu, to studenci stali się jego bijącym sercem.

Polski taneczno-muzyczny folklor autentyczny stanowi dla zespołu źródło niewyczerpanych inspiracji. Zaaranżowany i przystosowany do wymogów scenicznych jest najczęściej przez „Katowice” prezentowany w formie suit regionalnych. Zespół prezentował piękno polskiego folkloru m.in. w Chinach, Macedonii, Grecji, Argentynie, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Brazylii, Syrii, Tunezji, Portugalii, Francji i Algierii.

Wysokiej ocenie podlega również konkursowy dorobek zespołu, zawierający takie laury, jak:

  • 2018 – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • 2015 – Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w kategorii „Kultura i Media”,
  • 2010 – Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w kategorii kultura,
  • 2008 – II nagroda na 53. edycji Międzynarodowego Festiwalu w Agrigento (Sycylia).

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego jest również gospodarzem Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. MSFF (msff.us.edu.pl) to rozpoznawalna i ceniona w świecie folkloru marka, silnie osadzona w tradycji regionu, w którym obecna jest od 1979 roku. W każdej edycji festiwalu bierze udział ponad 400 artystów z całego świata, którzy przez dziesięć sierpniowych dni prezentują folklor swoich regionów. Każdy z występów cechuje autentyczność strojów, śpiewu i tańca. Podczas festiwalu mieliśmy okazję podziwiać wykonawców m.in. z: Indonezji, Meksyku, Indii, Niemiec, Węgier, Kenii, Litwy, Rosji, Turcji, Malezji, Portugalii, Hiszpanii, Macedonii, Włoch, Grecji, Cypru, Czech i Beninu. W całej historii festiwalu odwiedziło nasz region 300 zespołów. Festiwal ma stałe miejsce w kalendarium CIOFF® (Międzynarodowa Rada Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej działająca pod auspicjami UNESCO), ale jako jedyny przygotowywany jest przez środowisko akademickie.

W ubiegłym roku nasz zespół świętował jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. Koncerty jubileuszowe zebrały na scenie wszystkie pokolenia tancerzy, chórzystów i muzyków związanych z zespołem na przestrzeni 50 lat jego istnienia. Mam zaszczyt zaprosić Państwa do obejrzenia nagrania koncertu jubileuszowego Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego.

Aleksandra Kwiatkowska – koordynatorka Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Aleksandra Kwiatkowska – koordynatorka Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach | fot. Wojciech Korpusik – Wuka

cyfra 1

Jubileusz SZPiT „Katowice” – cz. I

cyfra 2

Jubileusz SZPiT „Katowice” – cz. II

return to top