Artykuł prof. Janusza Janeczka poświęcony powstaniu Śląskiego Centrum Nauki

29.01.2016 - 11:37 aktualizacja 29.01.2016 - 11:37
Redakcja: admin

Zachęcamy do lektury artykułu prof. zw. dr. hab. Janusza Janeczka pt. „Centrum Nauki ważne dla Śląska”. Tekst ukazał się 29 stycznia 2016 r. na łamach „Gazety Wyborczej”, w wersji elektronicznej jest dostępny pod adresem http://katowice.wyborcza.pl. Prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek – kierownik Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2002–2008 – przybliża czytelnikom temat inicjatywy powstania interaktywnego centrum nauki dla Śląska, którego koncepcja, „choć inspirowana doświadczeniem światowych centrów edukacyjnych, w tym warszawskiego »Kopernika«, jest w pełni oryginalna. Zawiera pomysły i rozwiązania niespotykane gdzie indziej”.

Projekt Śląskiego Centrum Nauki został przygotowywany przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Jak zauważa autor artykułu, budowa Centrum „byłaby nie tylko inwestycją w specyficzną atrakcję turystyczną o oddziaływaniu ponadregionalnym (…), ale przede wszystkim inwestycją w przyszłość regionu w świecie zdominowanym przez gospodarkę opartą na wiedzy”.

Źródło: „Centrum Nauki ważne dla Śląska”, katowice.wyborcza.pl (dostęp 29.01.2016).