Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” nagrodzony na Filipinach

10.08.2017 - 13:05 aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

Członkowie Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod kierunkiem dr hab. prof. UŚ Izabelli Zieleckiej-Panek wzięli udział w Andrea O. Veneracion International Choral Festival odbywającym się od 20 do 23 lipca 2017 roku w Manili na Filipinach. Zespół zajął trzecie miejsce w konkursie chórów w kategorii „Folk Song”. Cieszyńska „Harmonia” to jedyni artyści z Europy, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w tym międzynarodowym wydarzeniu. Ponadto chór koncertował w kilku filipińskich miastach, prezentując polską, a także słowiańską muzykę. Organizatorem zagranicznego tournée „Harmonii” oraz Zespołu Kameralnego „Ad libitum” był University Philippinnes Manila Chorale.

Chór "Harmonia" prezentuje utwór pt. "Na glinianym wazoniku" Stanisława Wiechowicza podczas konkursu
Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod kierunkiem dr hab. prof. UŚ Izabelli Zieleckiej-Panek prezentuje utwór pt. „Na glinianym wazoniku” Stanisława Wiechowicza podczas konkursu
Fot. Cultural Center of the Philippines

Letni sezon to dla cieszyńskich chórzystów czas intensywnej pracy. Zespół uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalno-artystycznych, występował m.in. podczas obchodów 49. rocznicy utworzenia Uniwersytetu Śląskiego. Wykonał wówczas utwór pt. „Cantico delle Creature” skomponowany przez dr. Karola Pykę do słów „Pieśni Słonecznej” Franciszka z Asyżu. We współpracy z Reprezentacyjną Orkiestrą Straży Granicznej pod kierunkiem Leszka Mieczkowskiego wystąpił ponadto podczas „Koncertu muzyki filmowej” odbywającego się w ramach Letniej Akademii Gier pod koniec czerwca 2017 roku. Natomiast na początku lipca „Harmonia” zaprezentowała się podczas Medzinárodného Festivalu Mládežníckych Orchestrov a Zborov Šengenský poludní w Koszycach na Słowacji. Chórzyści wykonali m.in. kompozycję pt. „La petite messe solennelle” Gioacchino Rossiniego skomponowaną na kwartet solistów, chór, dwa fortepiany i fisharmonię.

Występ chóru "Harmonia" podczas Medzinárodného Festivalu Mládežníckych Orchestrov a Zborov Šengenský poludní w Koszycach na Słowacji
Występ cieszyńskich chórzystów podczas Medzinárodného Festivalu Mládežníckych Orchestrov a Zborov Šengenský poludní w Koszycach na Słowacji
Fot. Archiwum Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”

W okresie wakacyjnym chór Uniwersytetu Śląskiego koncertuje także z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej pod dyrekcją ks. Przemysława Pasternaka. Pierwsze występy odbyły się w lipcu w Szerzynach i Tarnowie, najbliższy zaplanowano na 20 sierpnia w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem.