Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dofinansowanie dla projektu „Weryfikacja metody zapobiegającej rozprzestrzenianiu się zakażenia wirusem SARS-CoV-2…”

04.01.2021 - 15:26 aktualizacja 07.01.2021 - 11:53
Redakcja: AJS

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu pn. „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19”. Do dofinansowania zakwalifikowano projekt złożony przez Uniwersytet Śląski w Katowicach pn. „Weryfikacja metody zapobiegającej rozprzestrzenianiu się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dzięki zastosowaniu procedury bezdotykowego pomiaru temperatury osób wchodzących do szpitala i wychodzących ze szpitala, uwzględniającej wpływ warunków klimatycznych takich jak: temperatura powietrza, wilgotność, prędkość wiatru na wartości pomiarowe”.

Realizacja inicjatywy ma przyczynić się do opracowania wydajnej metody pomagającej w ograniczeniu transmisji wirusa poprzez przeprowadzanie szybkich, tanich i prostych w automatyzacji badań ludzi. Liderem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, a partnerem – Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach, w którym wdrożona zostanie nowa technologia związana z prewencją rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

Wpływ warunków klimatycznych na wskazania temperatury

Podstawowymi wyzwaniami, które podczas pandemii szczególnie utrudniają interpretację wyników i sam pomiar, są warunki klimatyczne, w jakich pacjenci oraz personel medyczny przebywają bezpośrednio przed pomiarem (np. przed wejściem do szpitala). Siła wiatru czy też temperatura powietrza mogą mieć wpływ na odczyt pomiarów z kącika oczu, uszu lub czoła poprzez chwilowe obniżenie lub podniesienie temperatury tych miejsc.

Dlatego też w projekcie zostaną uwzględnione parametry klimatyczne, takie jak: prędkość wiatru, wilgotność czy temperatura powietrza, która rano zawsze jest niższa, co powoduje rozbieżność wyników z tymi, które wykonywane zostaną przy takich samych założeniach kilka godzin później. Z fizycznego punktu widzenia każdy z tych parametrów ma wpływ na strumień ciepła oddawany przez nasz organizm do otoczenia, a zatem znacząco wpływa na powierzchniową temperaturę ciała.

Cel projektu

Wsparcie placówek medycznych i wypracowanie właściwej procedury bezdotykowego pomiaru temperatury osób wchodzących i wychodzących ze szpitala to ważny aspekt w działaniach mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. Diagnostyka z wykorzystaniem kamer termowizyjnych ma zaowocować wytycznymi do ustawienia tzw. progu izotermy, ułatwiającego sam pomiar, automatyzującego odczyt i jego interpretację w kontekście warunków atmosferycznych, w których badana osoba przebywała przed pomiarem.

Kierownikiem przedsięwzięcia jest dr hab. Armand Cholewka, prof. UŚ z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ, zastępca dyrektora Instytutu Inżynierii Biomedycznej. Projekt otrzyma dofinansowanie o wartości 667 200 zł.

Wyniki konkursu dostępne są na stronie: lista rankingowa pozytywnie ocenionych wniosków (ncbr.gov.pl)

Kamera termowizyjna

Kamera termowizyjna. Fot. pixabay

return to top