Najlepsza popularyzacja nauki jest na Uniwersytecie Śląskim

21.01.2021 - 11:51 aktualizacja 26.01.2021 - 16:09
Redakcja: OO

W konkursie Popularyzator Nauki 2020 organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce” PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki (dawniej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) Uniwersytet Śląski otrzymał dwie nagrody. Organizatorzy Śląskiego Festiwalu Nauki zdobyli nagrodę w kategorii zespół, z kolei nagrodę główną jury przyznało dr. Jerzemu Jaroszowi, prof. UŚ.

Nagroda w kategorii ZESPÓŁ

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to „obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie, mimo że zadebiutowało jako niewielka, lokalna inicjatywa w 2016 roku”, jak oceniła kapituła konkursowa. Organizatorami ŚFN są: Uniwersytet Śląski w Katowicach (pomysłodawca i lider), Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza i Politechnika Częstochowska. To kolejne wyróżnienie dla ŚFN: w czerwcu 2019 roku festiwal zdobył Złotą Różę EUPRIO, czyli pierwszą nagrodę dla najlepszego działania marketingowego wśród wydarzeń popularnonaukowych w Europie.

NAGRODA GŁÓWNA

Dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ to pomysłodawca i wieloletni koordynator Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, od początku związany jest z ideą ŚFN. Autor wielu prac z zakresu dydaktyki fizyki i eksperymentu dydaktycznego, przewodniczący Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Prowadzi także wykłady z pokazami eksperymentów pt. „Osobliwości Świata Fizyki”.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 roku. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób. Pracownicy Uniwersytetu Śląskiego byli nagradzani również w poprzednich edycjach konkursu: dr Jerzy Jarosz (2006), dr Magdalena Ochwat (2010) i Jacek Szymik-Kozaczko (2012). Podczas edycji w 2015 roku wyróżniono redakcję portalu popularnonaukowego Uniwersytetu Śląskiego Przystanek Nauka.

Podziękowania zespołu ŚFN:

Spot ŚFN „Nauka nas zbliży”:

Podsumowanie 4. ŚFN: