Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dr Marlena Jankowska konsultantem Polskiej Agencji Kosmicznej

22.08.2016 - 13:08 aktualizacja 22.08.2016 - 13:08
Redakcja: admin

Polska Agencja Kosmiczna tworzy bazę ekspertów, z którymi będzie współpracować między innymi w zakresie doradztwa specjalistycznego, projektów edukacyjnych, ekspertyz technologicznych oraz wniosków i ogłaszanych konkursów. Współpracę z Agencją mogą nawiązać specjaliści reprezentujący różne środowiska – naukę, przemysł, administrację i edukację.

Z Polską Agencją Kosmiczną w charakterze konsultanta współpracować będzie dr Marlena Jankowska – adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, która w swoich badaniach naukowych zajmuje się między innymi zagadnieniami związanymi z mapami cyfrowymi w prawie autorskim, nawigacją satelitarną i jej aspektami prawnymi oraz prawem kosmicznym.

Dr Marlena Jankowska jest członkiem Rady Polskiej Fundacji Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej Ius Publicum w Warszawie oraz członkiem zarządu Stowarzyszenia SILGIS, zajmującego się wspieraniem budowy społeczeństwa informacyjnego. Należy również do takich międzynarodowych stowarzyszeń, jak British and Irish Law, Education and Technology Association (BILETA) i International Association for the Advancement of Teaching and Research of Intellectual Property (ATRIP), jest stałym recenzentem czasopisma „Radca Prawny”. Od 2015 roku wspiera projekt OpenStreetMap jako członek grupy roboczej Licensing Working Group.

W zakresie swoich zainteresowań naukowych promuje wydarzenia i badania naukowe na blogu „Geo-beaver – be there with us!”, którego jest pomysłodawcą i głównym redaktorem, tworzy także projekty badawcze poświęcone zagadnieniom geoinformacji i prawa autorskiego w społeczeństwie informacyjnym. Ideą przyświecającą rozwijanym przedsięwzięciom jest próba stworzenia platformy wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych dziedzin nauki, w tym łączenie dyskursu naukowego podejmowanego na gruncie nowych technologii i prawa. Od 2014 roku redaguje publikacje zbiorowe serii „Geo & IP Series”. Dotychczas zrealizowane zostały projekty:

  • „Geoinformacja I” (2014): „Geoinformation. Law and Practice”, red. M. Jankowska i M. Pawełczyk,
  • „Geoinformacja II” (2014): „Geoinformacja. Prawo i praktyka”, red. M. Jankowska i M. Pawełczyk,
  • „Geoinformacja III” (2015): „AI: Law, Philosophy & Geoinformatics”, red. M. Jankowska, M. Pawełczyk, M. Kulawiak.
return to top