Dr Mikołaj Marcela | Edukacja bez szkoły

22.04.2020 - 22:41 aktualizacja 22.04.2020 - 22:41
Redakcja: MK

|dr Mikołaj Marcela|

Dzisiejsza szkoła i uniwersytet to Matrix. Chociaż żyjemy w XXI wieku, nasza edukacja – zarówno pod względem stawianych sobie celów, jak i metod, którymi stara się je zrealizować – tkwi w wieku XIX.

A teraz, w trakcie pandemii i problemów, jakie sprawia zdalna praca czy zdalne  nauczanie, doświadczamy tego ze zdwojoną mocą. Niestety przez ostatnie dwa stulecia zatraciliśmy rozumienie tego, czym jest uczenie się i jak powinno ono wyglądać w szkołach i na uniwersytecie. To o tyle zaskakujące, że dla nas – ludzi – nie ma nic bardziej naturalnego. Nasze życie to nieustanne nabywanie nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji – w pracy, w domu, w szkole, ale przede wszystkim stawanie się najlepszą wersją samego siebie.

Być może obecna sytuacja jest dobrym momentem, by wziąć głęboki wdech i zastanowić się, jak powinna wyglądać dzisiejsza edukacja. Obszernie piszę o tym w książce „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” – poradniku adresowanym do rodziców, którzy w tym okresie stają przed trudnym zadaniem łączenia życia zawodowego z rodzinnym.

Zapraszam do obejrzenia materiału, w którym dość przewrotnie opowiadam o tym, dlaczego edukacja bez szkoły to na chwilę obecną najlepsze rozwiązanie dla młodych ludzi.

Okładka książki „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens”
Dr Mikołaj Marcela z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest autorem książki pt. „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens”, która ukazała się w 2020 roku nakładem wydawnictwa MUZA S.A.