Dr Renata Kleszcz-Szczyrba powołana do Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta

12.07.2019 - 11:22 aktualizacja 12.07.2019 - 11:22
Redakcja: admin

Dr Renata Kleszcz-Szczyrba z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego została powołana do Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia. Pierwsze posiedzenie piętnastoosobowego zespołu kierowanego przez dr. Błażeja Kmieciaka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyło się 5 lipca 2019 roku w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie.

Zespół będzie miał na celu opracowanie standardów w zakresie ochrony praw pacjenta, które stałyby się podstawą stosowania w polskim systemie ochrony zdrowia. Dotyczyć będą one praw pacjenta w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia, w tym prawa do godnej śmierci, a także kwestii związanej z zastosowaniem tzw. terapii daremnej, w szczególności w przypadku śmierci dziecka, osoby w podeszłym wieku oraz przewlekle i nieuleczalnie chorej. Opracowane zostaną również zasady właściwej komunikacji pomiędzy lekarzem, pacjentem oraz jego rodziną.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Biura Rzecznika Praw Pacjenta.