„Dzień Matki” Patryka Kaflowskiego wśród kandydatów do Oscara

08.11.2021 - 10:36 aktualizacja 19.04.2022 - 09:54
Redakcja: OO
Tagi: osiągnięcia

Film „Dzień Matki” w reżyserii Patryka Kaflowskiego, wyprodukowany w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, znalazł się na tzw. długiej liście oscarowej doceniającej krótkometrażowe filmy fabularne. Piętnaście tytułów, które znajdą się na skróconej liście kandydatów do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, poznamy 21 grudnia 2021 roku. To już drugi rok z rzędu, gdy produkcja Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ rywalizuje o Oscara.

Film Patryka Kaflowskiego opowiada o młodej, ciężarnej kobiecie, która musi się zmierzyć z komplikacjami podczas porodu. Świadkiem walki o dziecko jest samica lisa przemierzająca okolicę w poszukiwaniu jedzenia.

Autorem zdjęć do filmu jest Patryk Roman. Za montaż odpowiadał Michał Walter i Patryk Kaflowski. Opiekę pedagogiczną nad produkcją sprawował Krzysztof Lang. Producentem filmu jest dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ, dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ.

„Dzień Matki” swoją światową premierę miał podczas 40. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Zwyciężył w Konkursie Międzynarodowym na Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, otrzymując jednocześnie kwalifikację oscarową. Aktualnie film prezentowany jest na prestiżowym Raindance Film Festival – największym festiwalu filmów niezależnych w Wielkiej Brytanii.

94. galę nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zaplanowano na 27 marca 2022 roku. Lista nominowanych zostanie ogłoszona 8 lutego.

Kobieta przy stole. Kadr z filmu „Dzień Matki”

Kadr z filmu „Dzień Matki”

Lis. Kadr z filmu „Dzień Matki”

Kadr z filmu „Dzień Matki”