fot. Jason Goodman | Unsplash
Choć mają po kilkanaście lat, ich projekty badawcze często nie odbiegają poziomem od prac naukowców – uczestnicy europejskiego konkursu EUCYS to ambitni i wybitni młodzi pasjonaci nauki. Przyszłoroczne finały tych prestiżowych zmagań odbędą się we wrześniu 2024 roku w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki.
Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS – ang. European Union Contest for Young Scientists) to największe i najważniejsze tego typu przedsięwzięcie prezentujące uczniowskie prace badawcze. Wydarzenie o wieloletniej tradycji jest organizowane od 1989 roku.
Bieżące informacje o tegorocznym finale konkursu można znaleźć na stronie EU Contest for Young Scientists.
Co warto wiedzieć
Podstawowymi celami konkursu są: zachęcanie młodych ludzi do interesowania się nauką oraz wsparcie rozwijanych już przez nich naukowych pasji.
Do konkursu można zgłaszać prace z dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, społecznych i ekonomicznych.
W zmaganiach mogą brać udział uczniowie i studenci w wieku od 14 do 21 lat, którzy na czas finałów nie będą mieli ukończonego pierwszego semestru studiów. Zgłoszona praca – teoretyczna lub doświadczalna – może mieć maksymalnie troje autorów i musi powstać przed wstąpieniem na uczelnię wszystkich członków zespołu.
EUCYS składa się z dwóch etapów: eliminacji krajowych i międzynarodowych finałów. Pierwszy etap, który organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, polega na przesłaniu zgłoszenia zawierającego dokładny opis problemu badawczego z proponowanym rozwiązaniem, wraz z prezentacją w postaci posterowej.
Następnie krajowi organizatorzy wybierają laureatów do udziału w międzynarodowych finałach. Te organizowane są co roku w największych europejskich miastach – w tym również w tych, które otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki. W 2024 roku są nimi Katowice i to właśnie tam odbędą się przyszłoroczne finały.
Start naukowej kariery
Do Katowic przyjadą zatem najlepsi z najlepszych – około 150 finalistów, którzy zmierzą się z rówieśnikami z innych europejskich krajów.
– EUCYS często jest miejscem, gdzie ci młodzi ambitni ludzie stawiają swoje pierwsze naukowe kroki – podkreśla Paulina Świtała z Uniwersytetu Śląskiego, koordynatorka finałów w 2024 roku w Katowicach.
W ciągu sześciu dni, uczestnicy finałowych zmagań wezmą udział w wydarzeniach oficjalnych i towarzyszących oraz w jurorskich sesjach, czyli spotkaniach z przedstawicielami międzynarodowego jury, które ocenia projekty i sposób ich prezentacji. – Uczestnicy muszą opowiadać o swoim projekcie w oryginalny, kreatywny, ale i zrozumiały sposób, tak by jego założenia zrozumieli nie tylko eksperci w tej dziedzinie, ale i szeroka publiczność. Dlatego – obok stopnia innowacyjności danego projektu – duży nacisk kładzie się na uniwersalizm języka prezentacji – tłumaczy Paulina Świtała.
Każde tego typu przedsięwzięcie to również okazja do integracji środowiska, wymiany doświadczeń i rozpoczęcia współpracy. W przypadku konkursu EUCYS młodzi pasjonaci nauki będą mogli spotykać się i rozmawiać z wybitnymi naukowcami, którzy przekażą im mentorskie wsparcie i być może nakierują na wybór dalszej ścieżki edukacji.
Wypowiedź Szymona Perlickiego – matematyka i finalisty EUCYS 2023
Wypowiedź dr. Tomasza Rożka – ambasadora konkursu EUCYS 2024
Promocja potencjału Katowic
Uzyskanie przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 to efekt wysiłków Miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki.
Organizacja finałów konkursu EUCYS to możliwość zaprezentowania potencjału badawczego Katowic i regionu przed przybyłymi gośćmi – uczestnikami, ich opiekunami naukowymi, ale i przedstawicielami Komisji Europejskiej czy zagranicznymi dziennikarzami.
– Pokażemy im, że Katowice – miasto będące silnym ośrodkiem akademickim – to dobre miejsce do studiowania i prowadzenia swojej kariery naukowej. Chcemy też pochwalić się potencjałem badawczym, prężnie rozwijającą się metropolią, transformacją miasta i tym, jak nasz region się zmienia. A kołem napędowym tych wszystkich przemian jest właśnie nauka – podkreśla Paulina Świtała.