Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dni Otwarte w Szkole Filmowej UŚ

26.03.2024 - 15:12, aktualizacja 26.03.2024 - 15:12
Redakcja: wc-a

W kwietniu odbędą się Dni Otwarte w Szkole Filmowej UŚ, podczas których potencjalni kandydaci na studia będą mogli zapoznać się z ofertą dotyczącą trzech kierunków:

  • realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografa – 25 kwietnia w godz. 10.00–15.00;
  • organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej – 25 kwietnia w godz. 13.00–14.30;
  • reżyseria – indywidualne konsultacje 26 kwietnia.

Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografa

Interesujesz się fotografią? Obraz filmowy jest tym, co spędza Ci sen z powiek? Mówiąc wprost – marzysz, by zostać operatorem filmowym? Dobrze trafiłeś.

Kandydaci na kierunek realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia będą mogli skonsultować swoje portfolio fotograficzne.

Konsultacje prac fotograficznych odbędą się 25 kwietnia w godzinach 10.00–15.00 w bibliotece Szkoły Filmowej UŚ. Liczy się kolejność przyjścia – zapisy nie obowiązują. Wymogiem skierowanym wobec kandydata chcącego skonsultować swoje prace jest posiadanie ich wydrukowanych wersji. Fotografie w formie cyfrowej nie będą podlegać konsultacji.

Konsultacje fotograficzne przeprowadzać będą następujący wykładowcy Szkoły Filmowej UŚ:

  • prof. dr hab. Janusz Musiał – fotograf, filmowiec, kulturoznawca, autor posługujący się różnymi mediami (fotografia, krótka forma filmowa, animacja, instalacja, obiekt, słowo, projekty sieciowe) w celu realizacji tematycznych projektów, wystaw, filmów, katalogów i albumów. Od grudnia 2023 roku dyrektor Instytutu Sztuk Filmowych i Teatralnych;
  • dr hab. Ryszard Czernow, prof. UŚ – artysta multimedialny, operator filmowy, autor terminu Cybergrafia, projektant graficzny. Autor wielu wystaw indywidualnych, m.in. ubiegłorocznej pn. „Ryszard Czernow Vanitas 2023” w Muzeum Śląskim.

 Pytania można kierować na adres: filip.jeleniewicz@us.edu.pl

Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej

Kierownik produkcji, producent filmowy, brzmi ciekawie? Jeżeli interesujesz się filmem jako poważnym przedsięwzięciem i masz zmysł organizacyjny, to niewątpliwie musisz odwiedzić na wydział i posłuchać doświadczonych w zawodzie!

Dla kandydatów na kierunek Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej przygotowano wykład akademicki, podczas którego zaprezentowana zostanie specyfika zawodu kierownika produkcji oraz charakterystyka studiów na kierunku (OPFiTV), mających za zadanie przygotować studenta do wykonywania jednej z najważniejszych funkcji w procesie tworzenia filmu. Kandydat będzie mógł dowiedzieć się wielu praktycznych wskazówek od doświadczonych w zawodzie osób.

Prowadzącymi wykład będą:

  • mgr Małgorzata Domin – producentka filmowa, absolwentka naszego wydziału na kierunku organizacji produkcji oraz obecna wykładowczyni. Od 2007 roku jest współwłaścicielką niezależnej firmy producenckiej Domino Film, a od 2013 zasiada w Zarządzie Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych – KIPA;
  • mgr Dominika Mandla – kierowniczka produkcji, producentka filmowa, absolwentka naszego wydziału na kierunku organizacji produkcji oraz obecna wykładowczyni. Na swoim koncie ma kilka znaczących produkcji jako kierowniczka produkcji filmów dokumentalnych i fabularnych pełnometrażowych i krótkometrażowych oraz prace przy kilkudziesięciu krótkich formach audiowizualnych (teledyski, reklamy, spoty społeczne, audycje telewizyjne). Współwłaścicielka Domino Film.

Wykładu odbędzie się 25 kwietnia o godz. 13.00 w sali 2.05 w budynku Szkoły Filmowej UŚ. Wstęp wolny (limit miejsc w sali wynosi 40 osób).

Pytania można kierować na adres: filip.jeleniewicz@us.edu.pl

Reżyseria

26 kwietnia w Szkole Filmowej UŚ odbędą się konsultacje scenariuszowe. Godziny zostaną ustalone indywidualnie z twórcami scenariuszy. Decyduje kolejność zgłoszeń. Ograniczona liczba miejsc.

Zapoznaj się z poniższymi wymaganiami.

Zgłoszenia scenariuszy do filmów dokumentalnych i fabularnych muszę spełniać poniższe warunki:

  • maksymalnie 30 stron podlega konsultacji (jeśli scenariusz liczy więcej stron),
  • osobie ubiegającej się o konsultacje przysługuje tylko fabuła lub dokument (nie ma możliwości konsultowania dwóch scenariuszy),
  • zgłoszeń dokonujemy na adres mailowy (filip.jeleniewicz@us.edu.pl). W wiadomości, oprócz scenariuszy, prosimy o zawarcie informacji: imię i nazwisko, numer telefonu oraz nazwa obecnej/ukończonej szkoły średniej/wyższej. Prosimy również o wskazanie preferencji godzinowych i konsultującego. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 kwietnia.

Konsultacje przeprowadzać będą następujący wykładowcy Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego:

  • dr hab. Dagmara Drzazga, prof. UŚ (scenariusze dokumentalne, maks. 10) – dziennikarka i reżyserka Telewizji Polskiej, od wielu lat związana z Oddziałem TVP w Katowicach, autorka filmów dokumentalnych, reportaży, programów poświęconych tematyce kulturalnej, a także artykułów naukowych i esejów;
  • dr hab. Michał Rosa, prof. UŚ (scenariusze fabularne, maks. 3) – reżyser i scenarzysta. Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz reżyserii telewizyjno-filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za film krótkometrażowy „Gry i zabawy wojskowe” był w 1991 roku nominowany do studenckiego Oscara;
  • mgr Jan Foryś (scenariusze fabularne, maks. 10) – czynny zawodowo reżyser filmów reklamowych. Laureat pierwszej edycji konkursu Papaya Young Directors, również juror późniejszych edycji. Przewodniczący jury w konkursie Grand Press Video Awards. Twórca pierwszego na świecie komercyjnego video w formacie pionowym.

Każda z zakwalifikowanych osób otrzyma indywidualną godzinę (10–15 minut) konsultacji. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przeprowadzenia konsultacji online, natomiast preferowane są konsultacje stacjonarne.

return to top