16 kwietnia 2024 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4, s. A1.8) o godz. 13.30 odbędzie się ósme spotkanie naukowe z cyklu „LUDZIE – NAUKA – WPŁYW” pt. „Egipskie mumie jako międzykulturowy fenomen”.
Starożytne egipskie mumie to nie tylko zabalsamowane szczątki przedstawicieli wielkiej cywilizacji. Były one przedmiotem wielostronnej i międzykulturowej wymiany. Na przykład niektóre materiały do balsamowania sprowadzano do Egiptu nawet z Azji Południowo-Wschodniej. W nowożytnej Europie natomiast wykorzystywano je np. do celów medycznych czy jako składnik farb. Nawet w XVII- i XVIII-wiecznej Japonii znalazły zastosowanie dzięki importowanym holenderskim podręcznikom medycznym, w których zalecano sproszkowane mumie jako lekarstwo. Mumie oczywiście docierały także do Polski. Pierwotnie używane jako leki stały się ciekawostkami, by ostatecznie znaleźć się w zbiorach naukowych.
Powołany w grudniu 2015 roku Warsaw Mummy Project ma na celu kompleksowe i interdyscyplinarne przebadanie mumii przechowywanych w Muzeum Narodowym w Warszawie, największego w naszym kraju tego typu zbioru. Kolekcja obejmuje około 42 mumie, w jej skład wchodzą całe szczątki ludzkie, ich części oraz mumie zwierzęce. Kiedy udaje się ustalić pochodzenie ludzkich szczątków, często na podstawie inskrypcji na ich trumnach okazuje się, że pochodzą z Teb i datowane są na I tysiąclecie p.n.e. Kolekcja ta jest wyrazem aspiracji intelektualnych w różnych okresach historii Polski i współczesnych dążeń badawczych obecnego pokolenia naukowców.
Gośćmi wydarzenia będą dr Wojciech Ejsmond oraz Marzena Ożarek-Szilke.
Dr Wojciech Ejsmond to absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, kierownik badań archeologicznych w Gebelein (południowy Egipt) oraz współkierownik projektu Warsaw Mummy Project. Jego zainteresowania obejmują początki cywilizacji nad Nilem oraz egipskie mumie.
Marzena Ożarek-Szilke jest absolwentką archeologii na Uniwersytecie Warszawskim i współkierowniczką Warsaw Mummy Project. Specjalizuje się w zakresie nowoczesnych technik badań mumii, antropologii fizycznej, paleopatologii, archeologii. Członkini Polskiego Towarzystwa Antropologicznego, Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland i International Association of Egyptologists.
Organizatorem cyklu spotkań jest dr Agata Sowińska – filolog klasyczny z Instytutu Literaturoznawstwa UŚ.
Spotkanie dostępne będzie również zdalnie na platformie MS Teams. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt mailowy z organizatorką.
Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.