Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia 2024

20.08.2024 - 09:32, aktualizacja 22.08.2024 - 09:55
Redakcja: tjano

Od 23 do 25 października 2024 roku już po raz trzeci odbędzie się Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia (ICEQ), który gromadzi osoby zainteresowane zagadnieniami dotyczącymi systemów zapewniania jakości kształcenia, monitorowania jakości kształcenia, akredytacji, umiędzynarodowienia kształcenia, rozwoju kompetencji dydaktycznych i kształcenia zdalnego.

Tegoroczny kongres, organizowany w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024, będzie przestrzenią namysłu nad jakością kształcenia w wymiarze międzynarodowym. Uczestnicy będą mogli się dzielić doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie umiędzynarodowienia kształcenia, efektami międzynarodowych projektów edukacyjnych, a także innowacjami dydaktycznymi, które z powodzeniem zostały wdrożone przez polskie i zagraniczne uczelnie. Ważnym tematem kongresu będzie omówienie realizowania idei uniwersytetów europejskich przez wiele polskich uczelni. Inne kluczowe zagadnienia, które znajdą się w centrum zainteresowania uczestników tego wydarzenia, to kwestie podwójnych dyplomów studiów, dyplomów europejskich, mobilności studenckich i pracowniczych, a także budowania silnych partnerstw międzynarodowych wokół strategicznych aspektów kształcenia.

Umiędzynarodowienie kształcenia oraz korzystanie z rozwiązań już wypracowanych i przetestowanych przez wiodące europejskie uniwersytety jest kluczowe w tak dynamicznie zmieniającym się świecie. Rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na kształcenie, partycypacja osób studiujących w kształtowaniu własnych ścieżek edukacyjnych, kształcenie do zawodów przyszłości to tematy, których w trakcie kongresu nie może zabraknąć. Będziemy wokół nich budować wspólną wiedzę, wzajemnie inspirując się do poszukiwania najlepszych rozwiązań w zakresie podnoszenia jakości kształcenia.

Szczegółowy program ICEQ znajduje się na stronie wydarzenia.

Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia są uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki:

• Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
  • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
  • Politechnika Śląska,
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Patronaty honorowe nad kongresem objęli:

• Minister Nauki Dariusz Wieczorek,
  • Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa,
  • Wojewoda Śląski Marek Wójcik,
  • Prezydent Miasta Katowice dr inż. Marcin Krupa,
  • Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej dr hab. inż. Janusz Uriasz,
  • Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Wydarzenie jest dofinansowanie ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.