23 kwietnia 2021 roku Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizuje Noc Geografii. Patronat nad wydarzeniem objęli: rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych prof. dr hab. Leszek Marynowski, dyrektor Instytutu Nauk o Ziemi dr hab. Ewa Łupikasza, prof. UŚ, dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej dr hab. Robert Krzysztofik, prof. UŚ oraz prezydent Miasta Sosnowiec Arkadiusz Chęciński, natomiast patronat medialny sprawują: „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, UŚ TV oraz „Gazeta Wyborcza”.
W programie zaplanowano popularnonaukowe wykłady i pokazy oraz quizy, z których będzie można się dowiedzieć m.in. czym zajmują się dzisiaj geografowie, jakich nowoczesnych narzędzi używają w swojej pracy oraz jak bardzo różnorodne prowadzą badania. Będzie zatem o dronach, balonach, radarach, skaningu, GIS-ie, kartografii, dendrochronologii, badaniu krajobrazu i monitorowaniu pandemii. Tej nocy wraz z prelegentami odbędziemy podróże dalekie i bliskie – do Arktyki, Bytomia czy na… dach sosnowieckiej Żylety – czyli najwyższego budynku akademickiego w Polsce, w którym mieszczą się: Instytut Nauk o Ziemi oraz Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, gdzie pracują geografowie Uniwersytetu Śląskiego.
Wydarzenie ma charakter otwarty – do udziału zapraszamy każdego miłośnika geografii. Spotkanie odbędzie się w formule zdalnej i będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego oraz na fanpage’u Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.
Noc Geografii to także wydarzenia towarzyszące, które odbędą się 22 kwietnia 2021 roku: sesja wykładowa dedykowana obchodom Dnia Ziemi oraz VI Wieczór z Geografią przed Maturą, jak również dwa konkursy:
- „Nieoczywisty świat geografii” – konkurs fotograficzny na wykonanie zdjęcia przedstawiającego nieoczywiste (wieloznaczne, zaskakujące, inne) spojrzenie na środowisko geograficzne – w dwóch kategoriach wiekowych:
– kategoria szkoły podstawowe – dla uczniów klas 4–8,
– kategoria open – dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz każdej osoby, która wyrazi chęć uczestnictwa w konkursie.
Szczegóły i regulamin: bip.us.edu.pl/zarzadzenie-nr-552021.
- „Infografika w geografii” – konkurs na wykonanie oryginalnej infografiki przedstawiającej wizualizacje danych lub zjawisk geograficznych – dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Szczegóły i regulamin: bip.us.edu.pl/zarzadzenie-nr-562021.
Noc Geografii w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jest organizowana w ramach międzynarodowej inicjatywy, jaką jest GeoNight (Night of Geography), której celem jest zwrócenie uwagi na geografię i geografów, umożliwienie szerszej publiczności zapoznania się z koncepcjami i badaniami geograficznymi oraz szeroko pojęta promocja geografii w świecie. Tegoroczna, pierwsza edycja tego wydarzenia w naszym ośrodku nawiązuje ponadto do obchodów Dnia Geografa – święta ustanowionego przez Komitet Nauk Geograficznych PAN, które przypada właśnie 23 kwietnia.
Koordynatorzy I Nocy Geografii: dr Marta Chmielewska i dr Artur Widawski oraz prodziekan ds. promocji badań i umiędzynarodowienia Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ dr Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ. Kontakt: nocgeografii@us.edu.pl.
Wkrótce więcej szczegółowych informacji będzie dostępnych na stronie wydziału, na fanpage’u Wydziału Nauk Przyrodniczych oraz w wydarzeniu: Noc Geografii.
Zaproszenie na Noc Geografii