Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk związanych z organizacją festiwali nauki, a także podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia sieci współpracy jednostek organizujących tego typu wydarzenia, to główne cele pierwszego Forum Organizatorów Polskich Festiwali Nauki. Współorganizatorami tej inicjatywy są Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W spotkaniu, odbywającym się 27 i 28 stycznia 2020 roku w Katowicach, uczestniczło blisko 90 osób z Polski zaangażowanych w realizację tego typu projektów. Obecni byli zarówno przedstawiciele dużych festiwalowych wydarzeń organizowanych wspólnie przez uczelnie z miasta lub regionu, jak i jednostek realizujących takie przedsięwzięcia na mniejszą skalę.
Pierwsze Forum Organizatorów Polskich Festiwali Nauki rozpoczęło się 27 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (plac Sławika i Antalla 1, Katowice). Spotkanie zainaugurowały wystąpienia rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka oraz podsekretarz stanu dr Anny Budzanowskiej. Tego dnia podpisany został również list intencyjny w sprawie utworzenia sieci współpracy pod nazwą Porozumienie Organizatorów Festiwali Nauki w Polsce.
Inicjatywa ma zasięg ogólnopolski i stanowi odpowiedź na potrzebę zacieśnienia współpracy oraz integracji środowiska organizatorów polskich festiwali nauki. Ma również sprzyjać wymianie wiedzy i dobrych praktyk, rozwojowi kompetencji i inicjowaniu działań o charakterze ogólnokrajowym. Formuła porozumienia jest otwarta, co pozwoli z czasem zwiększyć liczbę sygnatariuszy.
Kolejnego dnia uczestnicy Forum spotkali się w siedzibie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego (ul. Pawła 3, Katowice). W programie zaplanowano sesje panelowe z udziałem reprezentantów krajowych festiwali nauki, jak i gości z zagranicy. Podczas spotkania poruszona została tematyka społecznego oddziaływania wydarzeń popularnonaukowych, różnych modeli ich organizacji, a także kwestie dotyczące promocji. Wśród prelegentów i prowadzących znaleźli się m.in.: Ellie Petrie – dyrektor programowa Festiwalu Nauki w Cheltenham, Jennie Turner – dyrektor operacyjna Międzynarodowego Festiwalu Nauki w Göteborgu, prof. dr hab. Ryszard Koziołek – dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, prorektor Uniwersytetu Śląskiego, a także Piotr Ziółkowski – dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra „Popularyzacja nauki – społeczna odpowiedzialność uniwersytetów” i dr hab. Edyta Sierka – organizatorka Nocy Biologów na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ.
Uczestnicy Forum otrzymali również zaproszenie do udziału w programie dla delegatów organizowanym w ramach 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Z myślą o nich zaplanowano wydarzenia dedykowane, w tym spotkanie z dyrektorem generalnym i ambasadorami 4. ŚFN KATOWICE oraz sesje panelowe. Spotkania prowadzone były zarówno w języku polskim, jak i angielskim (z tłumaczeniem).