W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 Uniwersytet Śląski organizuje drugą edycję Szkoły Popularyzacji Nauki. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy pragną dzielić się wiedzą naukową w atrakcyjny i przystępny sposób – w szczególności nauczycieli szkolnych, pracowników uczelni, doktorantów oraz studentów. Na zgłoszenia czekamy do 23 października.
Postaw na naukę!
Bezpłatne warsztaty w ramach Szkoły Popularyzacji Nauki odbędą się w dniach 28 i 29 października na kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Swoją wiedzą oraz doświadczeniami podzielą się specjaliści z zakresu popularyzacji nauki: dr Anna Łosiak i Aleksandra Jaźwa (Instytut Nauk Geologicznych PAN), dr Alex Baker (University of Warwick) oraz Maciej Myśliwiec (Space Agency). Warsztaty będą odbywać się w języku polskim i angielskim.
Uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć swoje kompetencje w zakresie komunikacji naukowej – prowadzenia zajęć, wystąpień publicznych, a także prezentacji badań naukowych. Liczymy, że zajęcia będą okazją do rozszerzenia obecnych lub przyszłych kompetencji zawodowych.
Poznaj naszych trenerów
Geolożka planetarna, zajmująca się badaniem małych kraterów uderzeniowych na Ziemi i procesów kształtujących powierzchnię Marsa. Pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Michigan State University, doktoryzowała się na Universität Wien, pracowała na Exeter University w UK. Otrzymała granty Fulbrighta, Narodowego Centrum Nauki, Fundacji Nauki Polskiej, Europlanet oraz Marii Skłodowska Curie Individual Fellowship.
Absolwentka geologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN, gdzie zajmuje się preparatyką próbek geologicznych zarówno w makro jak i mikro skali. Od lat popularyzuje nauki geologiczne, poszukiwania minerałów oraz geoturystykę.
wielokrotnie nagradzany adiunkt i wynalazca na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Warwick. Jest nie tylko naukowcem, cieszącym się międzynarodową renomą dzięki tworzeniu diagnostyki medycznej nowej generacji, ale również doświadczonym popularyzatorem nauki w Wielkiej Brytanii.
Jego pasją jest angażowanie społeczeństwa we wszystko, co związane z chemią i naukami ścisłymi. W ramach grupy badawczej Baker Humanitarian Chemistry Group dąży do znalezienia rozwiązań problemów związanych z humanitarną opieką zdrowotną, które mają wpływ na najbardziej marginalizowane społeczności na całym świecie. Za sprawą swoich badań nawiązał współpracę z inżynierami, biologami, fizykami, lekarzami oraz przemysłem w dążeniu do polepszenia opieki zdrowotnej w skali globalnej.
Specjalista w zakresie komunikacji z niemal 20-letnim doświadczeniem w pracy z sektorem technologii i kosmosu oraz światem nauki. Jest właścicielem Space Agency, która zajmuje się usługami z zakresu marketingu, mediów i public relations aż po science&business relations, projektowanie kursów i badanie rynku.
Prowadził zajęcia na uczelniach w całej Polsce, buduje mosty pomiędzy nauką a biznesem, szczególnie w sektorze kosmicznym. Wspiera studentów w rozpoczynaniu kariery zawodowej, znajdując możliwości współpracy z biznesem, ubiegania się o granty badawcze i budowania własnych start-upów. Jest pasjonatem kosmosu i technologii. Uwielbia wszystko, co lata.
Harmonogram
- Nadsyłanie zgłoszeń (do 23.10.2024) – osoby chętne do wzięcia udziału w Szkole Popularyzacji Nauki wypełniają formularz zgłoszeniowy.
- Potwierdzenie uczestnictwa w warsztatach (24.10.2024) – organizatorzy Szkoły Popularyzacji Nauki skontaktują się z uczestnikami, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału w warsztatach.
- Szkoła Popularyzacji Nauki (28-29.10.2024) – warsztaty w Katowicach:
- 28.10 (9:00-15:30) – warsztaty dla doktorantów i pracowników uczelni (dr Alex Baker – język angielski, Maciej Myśliwiec)
- 29.10 (9:00-14:00) – warsztaty dla studentów (dr Alex Baker – język angielski) i nauczycieli szkolnych (dr Anna Łosiak, Aleksandra Jaźwa)
Nabór zgłoszeń
Szkoła Popularyzacji Nauki adresowana jest do wszystkich zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji w zakresie komunikacji naukowej. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach prosimy o wypełnienie formularza online: https://formularze.us.edu.pl/form/index/5614. Na zgłoszenia czekamy do 23 października.