25.04.2025r. w godz. 10:00 – 13:30, w spinPLACE (ul.Bankowa 5, Katowice) odbędzie się Seminarium „20 lat Śląska w Unii Europejskiej”.
Organizatorami wydarzenia jest Wydział Nauk Społecznych oraz Instytut Nauk Politycznych.
Wydarzenie poświęcone będzie refleksji nad dwiema dekadami przynależności Śląska do UE. Celem seminarium będzie ukazanie kluczowych przemian, jakie zaszły w regionie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, zarówno w wymiarze społeczno-gospodarczym, jak i środowiskowym.
Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, Śląsk stanął w obliczu licznych wyzwań związanych z transformacją gospodarczą, społeczną i środowiskową. Najważniejsze z nich wiązały się ściśle z tożsamością regionu, współtworzoną w równej mierze przez przemysł ciężki, siłę ludzkich rąk oraz nadmierną eksploatację środowiska.
Akcesja do Unii Europejskiej – w tym dostęp do funduszy europejskich, korzyści wynikające z funkcjonowania na wspólnym rynku oraz otwarcie granic – wsparła wysiłki dążące do zmierzenia się z tymi wyzwaniami. Przez dwie dekady członkostwa Polski w organizacji Śląsk przeszedł imponującą przemianę, odpowiadającą na globalne i europejskie trendy rozwojowe.
Dziś Śląsk jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów Polski, koncentrującym się na łączeniu przemysłowych tradycji z nowoczesnością. Tożsamość kulturowa łączy się z otwartością na innowacje. Prężnie rozwijają się sektory IT, technologii ekologicznych, motoryzacyjny czy logistyki. Różnorodność rynku pracy, szeroka oferta edukacyjna czy bogaty katalog atrakcji kulturalnych i rekreacyjnych podnoszą jakość życia mieszkańców.
Nie oznacza to jednak, że transformacja regionu się zakończyła. Jak osiągnąć zrównoważony rozwój, który pozwala na wzmacnianie społeczeństwa i gospodarki bez nadwyrężania zasobów środowiskowych? W jaki sposób przeprowadzić sprawiedliwą transformację energetyczną? Jak przyciągać na Śląsk młodych ludzi i wspierać mieszkańców, którzy się starzeją? Jak członkostwo w Unii Europejskiej może pomóc w utrzymaniu pozytywnych trendów rozwojowych regionu? To zaledwie kilka pytań, na które Śląsk nieustająco poszukuje odpowiedzi.
Do tychże pytań odniesiemy się również podczas seminarium, w trakcie którego w trzech panelach dyskusyjnych rozważać będziemy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Śląska.
Program wydarzenia:
10:00 – OTWARCIE SEMINARIUM
10:05 – 11:00 – PANEL 1
- Przeszłość
- Szanse i wyzwania dla Śląska w przeddzień akcesji do Unii Europejskiej
- Moderacja – dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ
- Prelegenci:
- Komisarz Elżbieta Bieńkowska
- prof. dr hab. Ryszard Koziołek
- dr Jan Olbrycht
- prof. dr hab. Jerzy Buzek
11:05 – 12:00 – PANEL 2
- Teraźniejszość
- Śląsk w Unii Europejskiej
- Moderacja – dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ
- Prelegenci:
- dr hab. Marzena Czarnecka, prof. UE
- dr Jan Olbrycht
- Waldemar Bojarun
- Halina Bieda
12:05 -13:00 – PANEL 3
- Przyszłość
- Perspektywy śląskiej transformacji
- Moderacja – dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ
- Prelegenci:
- Łukasz Kohut
- dr Małgorzata Tkacz-Janik
- Joanna Pauly
13:00 – PODSUMOWANIE SEMINARIUM
Patronaty honorowe:
- Minister Przemysłu
- Minister do spraw Unii Europejskiej podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku
- Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Patronaty medialne:
- Radio Katowice
- TVP 3 Katowice
- Śląska Opinia
- Ślązag.pl
Partnerzy:
- Europe Direct Śląskie