Już po raz drugi największe śląskie uczelnie (Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych) oraz Miasto Katowice łączą siły, by przekonać mieszkańców regionu śląsko-zagłębiowskiego, że nauką można się bawić, a codzienną pracę badaczy reprezentujących różne dziedziny da się przedstawić w przystępny sposób. Niezwykle bogaty program festiwalu spaja elementy naukowe i popularnonaukowe z inicjatywami mającymi nieco inny charakter.
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2017 rozpocznie się na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego 30 listopada wydarzeniem „Science on Stage”, w ramach którego zaplanowano prezentacje młodzieżowych teatrów naukowych z całej Polski, debatę pt. „Myślenie na scenie” z udziałem prof. zw. dr. hab. Tadeusza Sławka (literaturoznawcy), prof. dr hab. Ewy Bartnik (genetyka), prof. dr. hab. Krzysztofa Antoniego Meissnera (fizyka teoretycznego) oraz prof. zw. dr. hab. Bogdana Dembińskiego (filozofa). Pierwszy dzień festiwalu zamknie nowatorski, muzyczno-taneczny spektakl pt. „Obertaniec-oberwaniec” Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”.
Drugi i trzeci dzień festiwalu odbywać się będzie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które podzielone zostanie na 6 obszarów wiedzy: nauki humanistyczno-społeczne, przyrodnicze, ścisłe, techniczne, medyczne oraz sztuki, dzięki czemu każdy (bez względu na wiek, płeć, wykonywany zawód, zainteresowania i pasje) będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących m.in. social mediów, roli technik perswazyjnych w reklamie, programowania na Edumacie lub w języku Python, elementów sensoplastyki, robotów (Ozobota, LEGO Mindstorm), mózgomanii, protokołu dyplomatycznego, etykiety i kurtuazji, budzenia kreatywności. Będą mogli poznać tajemnice paleografii, odkrywać zagadki śladów kryminalistycznych, nauczyć się podstaw języka arabskiego lub chińskiego, a także sprawdzić swoje umiejętności dzięki różnym grom (np. „Escape room w 40 minut dookoła świata”, „Gra językowa: na tropach języka”). Łącznie pojawi się 200 stanowisk, przy których zorganizowane zostaną liczne pokazy, warsztaty i eksperymenty popularyzujące naukę. W programie wydarzenia zaplanowano również ponad 100 wykładów, a także mnóstwo dodatkowych inicjatyw, z których wiele zadebiutuje na Śląskim Festiwalu Nauki.
Jedną z nich jest strefa Off Science, która dedykowana jest przede wszystkim wynalazcom i konstruktorom amatorom pracującym nad niezwykłymi pomysłami w piwnicach, garażach i warsztatach, a niemającym z reguły możliwości zaprezentowania efektów swoich starań szerszej publiczności. Pokazane w tej sferze wynalazki i rozwiązania techniczne wezmą udział w Przeglądzie Garażowych Wynalazków – plebiscycie, w którym uczestnicy festiwalu wybiorą najbardziej inspirujący pomysł.
Przystanek Nauka to z kolei próba jeszcze odważniejszego wyjścia ludzi nauki do szerokiego grona odbiorców. Na specjalnie utworzonych w przestrzeni festiwalowej przystankach będzie można porozmawiać z zaproszonymi reprezentantami świata nauki oraz innymi ciekawymi gośćmi, wśród których znajdą się m.in.: dr Tomasz Rożek, Piotr Baron, Wiktor Niedzicki i Filip Springer. Obecni będą też reprezentanci najpopularniejszych polskich centrów nauki: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.
Katowice to od kilku lat światowa stolica e-sportu, którego również nie zabraknie w II edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. W strefie Esport Point toczyć się będą nie tylko rozgrywki „EduEsportCup” z udziałem uczniów i studentów, ale także turnieje amatorów z profesjonalnymi graczami. Ponadto będzie można obejrzeć zarówno najnowocześniejszy sprzęt do gier, jak i kultowe urządzenia z przeszłości – Commodore, Amiga czy automaty do gier.
Podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2017 zostanie ponadto podjęta próba bicia rekordu w liczbie osób grających w jednym momencie na petafonie – instrumencie wymyślonym przez fizyków z Uniwersytetu Śląskiego. Urządzenie składa się z kilku plastikowych butelek napełnionych powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem – uderzając w nie, na przykład za pomocą pałeczki, wydobywa się konkretne dźwięki.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. W sferze dla dzieci będzie można odbyć niezwykłą podróż na Biegun Północny, zobaczyć ciekawe właściwości „suchego” lodu, mroźne chmury, lewitujące bańki i pianowy lodowiec, a także wziąć udział w pokazie sztuki walki judo i lekcji tańca. Wydzielona zostanie także strefa dla amatorów sportu i strefa gastronomiczna.
Sponsorami Śląskiego Festiwalu Nauki są: PKO BP, GAZ-SYSTEM SA oraz PGNIG.
Szczegółowe informacje, harmonogram oraz formularze rejestracyjne dostępne są na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl.
Napisali o tym:
-
www.dzieje.sie.pl – „Rusza 2. Śląski Festiwal Nauki” (30 listopada 2017 roku),
-
https://silesion.pl – „Niesamowite wynalazki. Na UŚ rusza Festiwal Nauki” (30 listopada 2017 roku),
-
www.katowice.naszemiasto.pl – „Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Będzie się działo!” (30 listopada 2017 roku),
-
www.przekrojgospodarczy.pl – „Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2017” (28 listopada 2017 roku),
-
www.eurostudent.pl – „Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2017” (28 listopada 2017 roku)