Uniwersytet Śląski nawiąże współpracę z Miastem Zabrze

15.06.2016 - 16:32, aktualizacja 15.06.2016 - 16:32
Redakcja: admin

W piątek 17 czerwca 2016 r. o godz. 9.00 w siedzibie Urzędu Miasta Zabrza odbędzie się uroczyste spotkanie, podczas którego podpisane zostanie porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a Miastem Zabrze. Zasadniczą intencją stron porozumienia jest przyszła współpraca jednostek w zakresie działalności edukacyjnej i naukowo-badawczej, a także współdziałanie w realizacji projektów naukowych i dydaktycznych.

Zobowiązania wynikające z umowy realizował będzie Miejski Ogród Botaniczny. Porozumienie o współpracy umożliwi m.in. studentom Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska realizowanie prac licencjackich i magisterskich oraz pozwoli korzystać z bogactwa gatunkowego roślin dostępnego na terenie Ogrodu Botanicznego podczas zajęć terenowych.

Zabrzański Ogród Botaniczny jest jedynym tego typu obiektem na terenie Śląska szczycącym się tak dużą różnorodnością gatunków roślin, dzięki czemu ma duże znaczenie ekologiczne, zdrowotne, dydaktyczne, a także naukowe. Realizacja celów naukowych oraz dydaktycznych jest ważnym aspektem funkcjonowania ogrodów botanicznych i wynika z obowiązków, jakie na takie jednostki nakłada Ustawa o Ochronie Przyrody.

Podczas uroczystego podpisania porozumienia Uniwersytet Śląski reprezentować będzie rektor elekt prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk – prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką, natomiast ze strony Miasta Zabrza porozumienie podpisze prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. W spotkaniu udział wezmą również: dr hab. Edyta Sierka – prodziekan ds. współpracy z otoczeniem i promocji Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, dr hab. prof. UŚ Adam Rostański z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody WBiOŚ oraz mgr Dariusz Laska – dyrektor Centrum ds. Badań i Współpracy z Gospodarką.

„um.zabrze.pl” - „Miasto Zabrze podpisało porozumienie z Uniwersytetem Śląskim” (17.06.2016).

„gloszabrza24.pl” - „Ogród z Uniwersytetem Śląskim ” (17.06.2016).

„wiadomosci.onet.pl” - „Miasto Zabrze podpisało porozumienie z Uniwersytetem Śląskim” (20.06.2016).

„naukawpolsce.pap.pl” - „Zabrzański ogród botaniczny i Wydział Biologii UŚ zacieśnią współpracę” (20.06.2016).