Nadchodzi wielkie święto wiedzy! Przed nami Wikimania 2024 – 19. edycja sztandarowej corocznej konferencji poświęconej Wikipedii, a także innym projektom Wikimedia oraz wolontariuszom (Wikimedianom). W tym roku impreza odbędzie się 7–10 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie zgromadzi ponad 2000 Wikimedian i liderów w przestrzeni cyfrowej z ponad 130 krajów.
Za tworzenie informacji we wszystkich projektach Wikimedia odpowiada prawie 300 tys. wolontariuszy, a hasła przeglądane są miesięcznie ponad 22 mld razy. Sama Wikipedia w każdym miesiącu jest edytowana w przeszło 300 językach przez ponad 265 tys. wolontariuszy, którzy dzięki otwartej współpracy pomagają zasilać zasoby internetu wiarygodnymi informacjami dostępnymi dla każdego. Wszystko to dzieje się zgodnie z zasadami i wytycznymi zapewniającymi neutralność wiedzy, jej wiarygodność oraz odzwierciedlenie w faktach.
Tematem przewodnim Wikimanii 2024 jest „Współpraca w otwartości”, podkreślająca znaczenie otwartej, opartej na współpracy pracy wolontariuszy w budowaniu i utrzymywaniu największego na świecie repozytorium ludzkiej wiedzy online.
Najważniejsze wydarzenia Wikimanii 2024 w Katowicach
- Nagrody Wikimedian of the Year – wyróżnienie przyznawane wyjątkowym wolontariuszom wnoszącym swój wkład w światowe projekty Wikimedia. Nagrody wręczane są przez założyciela Wikipedii Jimmy’ego Walesa.
- Wystąpienia i przemówienia, w tym:
- prezentacja polskiej futurystki i filozofki dr hab. Aleksandry Przegalińskiej na temat korzyści i wyzwań związanych z wykorzystaniem dużych modeli językowych (LLM – Large Language Models) w celu zachowania i promowania różnorodności językowej;
- dyskusja z udziałem dr. Macieja Bisagi (Uniwersytet Śląski) i prof. dr. hab. Dariusza Jemielniaka (Akademia Leona Koźmińskiego, Berkman Klein Center for Internet & Society na Uniwersytecie Harvarda, Polska Akademia Nauk) o działaniach na rzecz większej otwartości i dostępności wiedzy naukowej;
- panel z udziałem Alicji Knast (Czeska Galeria Narodowa), dr hab. Agnieszki Turskiej-Kawy, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski) i prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego (Muzeum Narodowe w Krakowie) o kształtowaniu koncepcji otwartej wiedzy w muzeach i innych instytucjach kultury.
W 2024 roku Katowice to Europejskie Miasto Nauki, dlatego częścią Wikimanii będzie prezentacja polskiego filozofa i dziennikarza dr. Łukasza Lamży nt. „Obserwatorium Przyszłości Nauki” – otwartej inicjatywy mającej na celu przybliżenie najnowocześniejszych osiągnięć nauki każdemu zainteresowanemu. Dodatkowo we współpracy z EMNK w sierpniu w centrum miasta odbędzie się wystawa fotografii z akcji „Wiki Science Competition”.
Uczestnicy konferencji mogą również wziąć udział w warsztatach dotyczących m.in. tego, w jaki sposób wykorzystywać obrazy, aby zaradzić lukom płciowym w Wikipedii, oraz jak zachęcić więcej młodych ludzi do wolontariatu przy projektach Wikimedia.
- Inne panele koncentrujące się na popularnych tematach i bieżących wydarzeniach:
- dyskusja na temat skutecznego przeciwdziałania dezinformacji, w tym podczas wyborów odbywających się na całym świecie, z wykorzystaniem ludzkich systemów moderacji treści Wikipedii;
- warsztaty na temat potencjału generatywnej sztucznej inteligencji do wspierania pracy wolontariuszy w projektach Wikimedia;
- sesja na temat wpływu ChatGPT i innych generatywnych technologii sztucznej inteligencji na projekty Wikimedia.
- WikiWomen Summit – seria wydarzeń skupionych na promowaniu równości płci i integracji w Wikipedii oraz innych projektach Wikimedia.
- Hackathon Wikimania – okazja dla uczestników z różnym doświadczeniem w edycji haseł do współpracy przy projektach oprogramowania i baz danych związanych z projektami Wikimedia.
Konferencja będzie również dostępna na żywo na wirtualnych platformach streamingowych.