W dzisiejszych czasach rynek pracy podlega ciągłym przeobrażeniom ze względu na ogromną zmienność powstających modeli biznesowych oraz pojawianie się nowych usług i produktów odpowiadających na nieustannie zmieniające się potrzeby rynku.
System edukacji musi na te okoliczności szybko reagować, dostosowując swoją ofertę edukacyjną do zmieniających się potrzeb rynku. Tradycyjne, podzielone na grupy, podejście do edukacji nie jest już skuteczne w przygotowaniu młodych specjalistów gotowych do wejścia na rynek pracy.
Celem wykładu jest pobudzenie dyskusji na temat możliwości rozwoju zawodowego obecnych i przyszłych laureatów STEM (Science, Technology, Engineering and Math). Podczas spotkania omówiony zostanie przykład kariery absolwenta fizyki, który swoją ścieżkę zawodową rozpoczął od kariery akademickiej, a obecnie pracuje dla czołowego inwestora Venture Capital we Włoszech. Spotkanie będzie również okazją do przybliżenia możliwości i kluczowych momentów podejmowania tego typu decyzji.
Wykład poprowadzi Roberto Della Marina – założyciel i partner zarządzający Venture Factory Srl, firmy doradczej dedykowanej do zarządzania funduszem VV3TT.Po ponad 10-letnim doświadczeniu badawczym i korporacyjnym, głównie w Szwajcarii w CERN, CSEM SA i Colibrys SA, gdzie zarządzał kilkoma przedsiębiorstwami z branży zaawansowanych technologii, w 2003 r. został wiceprezesem ds. rozwoju i dyrektorem ds. innowacji technologicznych w Olivetti I-Jet SpA (Ivrea). W 2007 roku został dyrektorem generalnym Klastra Biomedycyny Molekularnej (CBM Scarl) w Trieście – publiczno-prywatnej inicjatywy w dziedzinie medycyny spersonalizowanej, skupiającej się na łączeniu ośrodków badawczych, firm i instytucji finansujących. Obecnie pełni funkcję członka zarządu w kilku firmach i fundacjach m.in. w Fundacji Bruno Kesslera w Trento we Włoszech. W 2015 roku został laureatem nagrody AIFI-EY “Claudio Dematté Price – Private Equity of the Year”.
Wykład skierowany jest do studentów i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Spotkanie odbędzie się 9 maja 2022 roku w godz. 16.00–17.00 w auli K. Lepszego w budynku rektoratu (Katowice, ul. Bankowa 12). Uczestników nie obowiązują zapisy.
Wykład realizowany jest w ramach projektu Transform4Europe współfinansowanego z programu Unii Europejskiej Erasmus+.