„Filmowa encyklopedia powstań śląskich” wśród zwycięzców plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2016

08.06.2017 - 15:24 aktualizacja 08.06.2017 - 15:24
Redakcja: admin

7 czerwca 2017 roku w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2016, którego organizatorem było Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 250 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy, m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Irlandii. Spośród nich jury wybrało finałową piętnastkę, na którą głosowali internauci. W głosowaniu oddano blisko 12 tysięcy głosów. W kategorii edukacja i multimedia zwyciężyła seria dokumentalna pt. „Filmowa encyklopedia powstań śląskich” zrealizowana przez doktorantów z Uniwersytetu Śląskiego mgr. Macieja Marmolę (Wydział Nauk Społecznych) oraz mgr. Kamila Niesłonego (Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego).

Celem filmowej encyklopedii jest przedstawienie życiorysów powstańców śląskich przez ich żyjących potomków. Na kanwie zgromadzonych historii rodzinnych w 2016 roku powstała seria ośmiu krótkometrażowych filmów dokumentalnych pokazujących m.in. okres powstań śląskich, kampanię wrześniową i wydarzenia II wojny światowej czy przesiedlenia ludności rozpoczęte w 1945 roku z perspektywy mieszkańców śląskiego regionu. Seria, która realizowana jest dla Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, została dofinansowana w ramach programu „Patriotyzm Jutra” organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Odcinki „Filmowej encyklopedii powstań śląskich” dostępne na stronie: www.powstaniaslaskie.com.pl.