Finisaż międzynarodowej wystawy „Ekoplakat: zmiany klimatyczne”

04.02.2019 - 17:38 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

Już w najbliższy piątek 8 lutego 2019 roku w Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie odbędzie się finisaż 9. edycji międzynarodowej wystawy plakatu ekologicznego „Ekoplakat”, której motywem przewodnim są zmiany klimatyczne. Projekt ma za zadanie aktywizowanie środowisk odbiorców i twórców do propagowania ekologii, zasad zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Każda edycja wystawy porusza inne zagadnienia z zakresu ekologii. Dotychczasowe odsłony poświęcone zostały tematom związanym z odnawialnymi źródłami energii, zjawiskiem niskiej emisji czy chorobami cywilizacyjnymi – stresem i depresją.

Zaproszenie na finisaż wystawy „Ekoplakat”

Tym razem artyści z 29 państw opowiadają swoimi plakatami o zmianach klimatu. Zapowiedź wystawy można było oglądać w grudniu 2018 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w trakcie szczytu klimatycznego ONZ zorganizowanego w Katowicach. Podczas finisażu będzie można zobaczyć 112 prac wybranych spośród blisko 1400 zgłoszeń nadesłanych z całego świata.

Projekt „Ekoplakat” został zainicjowany w 2006 roku, a w jego realizację od początku zaangażowany jest Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Autorami plakatów prezentowanych podczas pierwszej wystawy byli wyłącznie pracownicy naukowo-dydaktyczni, profesorowie i wykładowcy Instytutu. W kolejnych edycjach do przedsięwzięcia dołączyli studenci – najpierw z Uniwersytetu Śląskiego, następnie z innych szkół wyższych: akademii sztuk pięknych, uniwersyteckich wydziałów artystycznych czy uczelni artystyczno-technicznych, takich jak Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach.

Obecnie wystawa ma zasięg międzynarodowy, a swoje prace zgłaszają do niej zarówno profesjonaliści, jak i młodzi artyści z całego świata. Cztery lata temu wystawa przybrała formę konkursu. W trakcie tegorocznego finisażu przyznane zostaną nagrody zarówno w kategorii profesjonaliści, jak i studenci. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00.