Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Frans Timmermans spotkał się z młodzieżą podczas 6. ŚFN

08.12.2022 - 13:12 aktualizacja 09.12.2022 - 13:45
Redakcja: AJS
Tagi: Śląski Festiwal Nauki

Młodzież zgromadzona w sali konferencyjnej, w tle Frans Timmermans

Spotkanie Fransa Timmermansa z młodzieżą w trakcie 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Fot. Julia Agnieszka Szymala

| Agnieszka Turska-Kawa |

Spotkanie z Fransem Timmermansem było jednym z najważniejszych wydarzeń 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE (ŚFN). 5 grudnia 2022 roku wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej spotkał się z uczniami, studentami i aktywistami klimatycznymi. W spotkaniu wzięły również udział zainteresowane osoby z miast z całej Polski.

„Porozmawiajmy o Europie” – przewodni motyw spotkania uruchomił ogromne złoża energii i ciekawości wśród uczestników. Gość Festiwalu zapowiedział otwartość na wszelkie tematy, które trapią młodych. W trakcie 60-minutowej dyskusji poruszono m.in. problemy sprawiedliwej transformacji, migracji, wojny na Ukrainie, wartości i potrzeb młodych.

Zagadnienie, które wzbudziło bardzo wiele emocji to Zielony Ład. Inspiracją dla tej części dyskusji była decyzja Komisji Europejskiej, która tego samego dnia zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych. Te projekty to blisko 4 mld euro, które mają zostać przeznaczone na rozwój nowoczesnych gałęzi gospodarki. Wiceprzewodniczący w swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał, jak bardzo ceni społeczność górników, dlatego jest przekonany, że nikt z tej wspólnoty nie pozostanie bez wsparcia i pomocy. Frans Timmermans wyraził nadzieję na współpracę z władzami samorządowymi, ukierunkowaną na zadbanie o potrzeby zarówno społeczności lokalnej, jak i przedsiębiorstw.

Spotkanie z Fransem Timmermansem Od lewej: wiceprzewodniczący Frans Timmermans, dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ z Wydziału Nauk Społecznych UŚ oraz dyrektor generalny ŚFN i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Fot. Julia Agnieszka Szymala 

Nie zabrakło pytań o Ukrainę. Młodych interesowała m.in. perspektywa bezpośredniej interwencji państw Unii Europejskiej w toczący się konflikt. Wiceprzewodniczący zaprzeczył jakoby były plany pomocy militarnej, jednak wyraźnie podkreślił, że Putin tę wojnę musi przegrać. Że to wojna nie tylko o terytoria, ale także o wartości europejskie – o równość, o wolność, o solidarność. Timmermans wyraził swą ogromną wdzięczność wobec Polaków za nasze niezwykłe zachowania pomocowe wobec narodu ukraińskiego. Usłyszeliśmy, że Europa jest z nas dumna.

Agnieszka Turska-Kawa wśród osób sygnalizujących chęć zadania pytania
Uczestnicy spotkania oraz dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ. Fot. Julia Agnieszka Szymala 

W trakcie dyskusji podjęto również temat roli młodych w Europie w perspektywie procesów starzenia się społeczeństw. Obecnie mamy bowiem po raz pierwszy w historii sytuację, w której na świecie jest więcej ludzi powyżej 65. roku życia niż tych poniżej 5. Gość debaty wyraźnie podkreślił, że Europa potrzebuje młodych – kreatywnych, pełnych energii. W swojej wypowiedzi poruszył także ważny problem współczesnego oddalania się ludzi od siebie w konsekwencji mediatyzacji relacji interpersonalnych. Zagrożenie widzi m.in. w coraz większym wchłonięciu młodych przez portale społecznościowe, gdzie często funkcjonujemy w ramach tzw. echo-chambers. To miejsca wyznaczane w dużej mierze przez algorytmy, które łączą ludzi w ramach przestrzeni tych samych wartości i opinii. Agregacja preferowanych informacji w tych społecznościach wzmacnia selektywną ekspozycję i polaryzację grup. Badania dowodzą, że to skupienie na preferowanych narracjach sprawia, że użytkownicy mają tendencję do przyswajania tylko potwierdzających twierdzeń i ignorowania sprzecznych treści. W konsekwencji trudniej rozwijają się kompetencje dyskusji, obrony odmiennego zdania.

Frans Timmermans okazał się pragmatykiem i niezwykle konkretnym partnerem w rozmowie, który rozumie oczekiwania młodych i potrafi słuchać. W jego wypowiedziach pojawiło się wiele dobrych słów o Polsce i troski o jej rozwój. W odpowiedzi na pytania o ochronę praworządności w naszym kraju wiceprzewodniczący podkreślił, że Polska jest ważnym i cenionym członkiem Unii Europejskiej, i zapewnił, że nie zna pomysłów wyprowadzenia naszego kraju z europejskiej wspólnoty. Propolska postawa Timmermansa była już doceniana w przeszłości przez polskich prezydentów. W 2006 roku Lech Kaczyński odznaczył wiceprzewodniczącego KE Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, a w 2014 roku został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Zasługi RP. Przyczynkiem do przyznania odznaczeń były zasługi Gościa w popularyzowaniu udziału polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej.

Frans Timmermans
Frans Timmermans. Fot. Julia Agnieszka Szymala

W ciągu 60 minut trudno było poruszyć wszystkie możliwe tematy, które trapią młodych. Niemożliwym było dotknąć nawet większej części wyzwań, którym my jako Europejczycy mamy stawić czoła w najbliższej przyszłości. Wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. Jednak to, co połączyło słuchaczy i z pewnością sprawiło, że spotkanie na długo pozostanie w pamięci, to niezwykła energia, ciekawość i troska o wspólną Europę. Jestem dumna, że mogłam być częścią tego wydarzenia.

Nagranie wideo ze spotkania dostępne jest w serwisie audiowizualnym Komisji Europejskiej: „Meeting with Youth as part of Silesian Festival of Science” 

return to top