Inauguracja Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery i prezentacja balonu badawczego

28.03.2017 - 16:46 aktualizacja 28.03.2017 - 16:46
Redakcja: admin

W piątek 31 marca 2017 roku o godz. 12.00 na terenie Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych (ul. 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów) odbędzie się inauguracja Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA) połączona z prezentacją balonu badawczego.

Jednostka powstała w ramach projektu badawczego, którego celem jest utworzenie unikatowego i zarazem pierwszego w Polsce układu laboratoriów:

• Napowietrznego Mobilnego Laboratorium (NML) wyposażonego w aparaturę pomiarową zainstalowaną w koszu balonu na ogrzane powietrze
  • oraz stacjonarnych laboratoriów wyposażonych w Aparaturę do Badań Zanieczyszczeń Atmosfery (ABZA) będących częścią Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA) i stanowiących zarazem specjalistyczne pracownie badawcze uczelni.

W projekcie będą brali udział naukowcy i studenci z trzech wydziałów Uniwersytetu Śląskiego: Wydziału Nauk o Ziemi, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Przedsięwzięcie umożliwia realizację kształcenia w zakresie monitoringu stanu środowiska z wykorzystaniem nowoczesnych metod. Balon wyposażony w odpowiednią aparaturę pomiarową, stanowić będzie mobilne laboratorium badające jakość powietrza, źródła zanieczyszczeń oraz kierunki ich przemieszczania się w znacznym stopniu wykorzystywane do celów dydaktycznych. Umożliwi zaznajomienie studentów z nowoczesnymi metodami badawczymi, które mają zastosowanie w poznaniu środowiska, wczesnym rozpoznaniu jego zagrożeń oraz skutecznej ich eliminacji.