Infrastruktura UŚ ze wsparciem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

02.10.2024 - 10:47 aktualizacja 04.10.2024 - 14:56
Redakcja: OO

Kolejne stanowisko badawcze Uniwersytetu Śląskiego pozyskało z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego środki finansowe na utrzymanie aparatury (SPUB) na lata 2024–2026. Dofinansowaną aparaturą jest System do Zautomatyzowanych Wysokociśnieniowych Badań Materii Miękkiej (SZWBM), a kwota projektu to ponad 1,7 mln zł.

Środki te zostaną wykorzystane na utrzymanie w gotowości do prowadzenia badań unikatowej aparatury wysokociśnieniowej służącej do badania dynamiki molekularnej materii skondensowanej, w tym cieczy przechłodzonych, cieczy jonowych, materiałów szklistych, hybrydowych i ceramicznych,  polimerów, a także prowadzenia syntez chemicznych w warunkach wysokiego ciśnienia. Ważną gałąź badań prowadzonych za pomocą SZWBM stanowi również badanie stabilności materiałów farmaceutycznych w fazie amorficznej oraz badanie materiałów do zastosowania w ogniwach nowej generacji.

Omawiana aparatura wpisana jest na Polska Mapę Infrastruktury Badawczej w ramach konsorcjum MAGREZ.

Program SPUB jest przeznaczony na utrzymanie w gotowości do prowadzenia badań infrastruktury badawczej, unikatowej w skali krajowej i europejskiej. Konkurs odbywa się raz w roku, a dofinansowanie można otrzymać maksymalnie na trzy lata.

Na ciemnoniebieskim tle widoczna jest jasnoniebieska żarówka oraz ikony związane z nauką: wykres, atom, linijka, zegar, probówka, znaki matematyczne, mikroskop/On dark blue background visible light blue bulb and icons connected with science: chart, atom, ruler, clock, test tube, mathematical symbols, microscope