Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Jak sobie radzimy w czasie pandemii? Psychologowie zapraszają do współpracy

08.04.2020 - 14:18 aktualizacja 08.04.2020 - 14:18
Redakcja: MK
Tagi: pandemia, psychologia

Grupa psychologów reprezentujących kilka europejskich uniwersytetów połączyła siły, aby badać zdrowie psychiczne i samopoczucie ludzi w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Naukowców interesuje m.in. zdolność człowieka do radzenia sobie z nowymi wyzwaniami będącymi efektem wprowadzanych ograniczeń oraz sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Źródłem informacji, które pozwoliłyby pomagać rządom i decydentom w podejmowaniu decyzji – zarówno podczas, jak również po kryzysie – mają być doświadczenia każdego z nas. W związku z tym psychologowie zapraszają do współpracy wszystkich ludzi, którzy chcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem w czasie pandemii.

Zgromadzony materiał stanie się częścią projektu pt. „Analiza psychologicznych czynników indywidualnych promujących adaptację w sytuacji pandemii COVID-19”. Pionierskie badania realizowane są przez zespół naukowców reprezentujących: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet w Montpellier (Francja), Valencian International University oraz Uniwersytet Complutense w Madrycie (Hiszpania), a także Ghent University (Belgia) i Uniwersytet Techniczny w Eindhoven (Holandia). Pracami zespołu kieruje prof. Barbara Kożusznik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Osoby zainteresowane udziałem w anonimowym badaniu proszone są o wypełnienie kwestionariusza ankiety udostępnionego na stronie: www.surveymonkey.com.

Wypełnienie kwestionariusza zajmuje około 20–30 minut. Ponadto co tydzień przesyłane będzie nowe zaproszenie do wypełnienia kolejnego, znacznie krótszego kwestionariusza. Aby zebrane w ten sposób informacje miały większe znaczenie w budowaniu wniosków, naukowcy proszą o uczestnictwo w badaniach przez możliwie jak najwięcej tygodni. Udział w kolejnych etapach jest dobrowolny i uczestnik może zrezygnować z udzielania odpowiedzi na każdym etapie badania.

Zabezpieczone hasłem dane zostaną zebrane w bazie danych i będą powiązane z kodem alfanumerycznym dla zachowania anonimowości respondentów.

W razie pytań lub wątpliwości w tym zakresie należy skonsultować się z badaczami odpowiedzialnymi za projekt badawczy drogą elektroniczną – adres e-mail: lab.psical@gmail.com (dr Sara Puig Pérez i prof. Barbara Kożusznik).

Rozmowa z prof. Barbarą Kożusznik koordynującą działania zespołu badawczego dostępna jest pod adresem: www.us.edu.pl.

return to top