Program:
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027
Priorytet FESL.10 „Fundusze Europejskie na transformację”
Działanie FESL.10.13 „Infrastruktura szkolnictwa wyższego na potrzeby transformacji”
Okres realizacji: 24.06.2022 do 30.09.2029 r.
Całkowita wartość projektu: 202 289 764,19 PLN
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej dla UŚ: 134 817 259,51 PLN
Cel projektu:
Celem projektu jest podniesienie jakości i warunków kształcenia na poziomie wyższym kadr przyszłości transformującego się regionu poprzez utworzenie Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności w Katowicach.
Realizacja celu głównego przyczyni się do osiągnięcia celów szczegółowych tj.:
- stworzenie warunków do rozwoju społeczeństwa o wysokich kwalifikacjach zawodowych poszukiwanych na rynku pracy,
- rozwój oferty kształcenia Uniwersytetu Śląskiego o kierunki zgodne z inteligentnymi i technologicznymi specjalizacjami dla regionu,
- wzmocnienie rangi Katowic jako ośrodka akademickiego.
W projekcie zaplanowano następujące zadania:
Zakres projektu obejmuje utworzenie Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności (CBB) poprzez realizację zaplanowanych w projekcie działań tj.:
- opracowanie dokumentacji projektowej,
- roboty budowlane,
- zakup wyposażenia,
- zakup i zastosowanie Elementów „zielone” i OZE,
- zakup i zastosowanie w obiekcie elementów prowadzących do stworzenia obiektu dostępnego dla osób ze szczególnymi potrzebami.
CBB zostanie utworzone w nowo wybudowanym i wyposażonym w ramach projektu obiekcie.
Efekty projektu:
- Powstanie nowoczesnego Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności (CBB) wraz z specjalistycznymi pracowniami i laboratoriami.
- Stworzenie optymalnej i nowoczesnej infrastruktury dla kształcenia i budowania kompetencji w dyscyplinach mieszczących się m.in. w dziedzinach nauk ścisłych i przyrodniczych, nauk inżynieryjnotechnicznych oraz nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w szczególności takich jak nauki biologiczne, biotechnologiczne, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz nauki o Ziemi i środowisku z szeroko rozumianą interdyscyplinarnością obejmującą zwyczajowo powiązane obszary jak medycyna, farmacja, inżynieria materiałowa, inżynieria biomedyczna, rolnictwo i ogrodnictwo, technologie żywności i żywienia, zootechnika i rybactwo.
Kształcenie to finalnie będzie dostarczało wykwalifikowanych specjalistów gotowych do podejmowania działań i wdrażania rozwiązań w priorytetowych obszarach rozwoju regionu, w tym z zakresu biotechnologii, bioróżnorodności oraz funkcjonowania, kształtowania i ochrony środowiska.
#FunduszeUE
#Fundusze Europejskie