Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

GreenMat – Rozwój Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie nowych technologii materiałowych w kierunku zielonej transformacji regionu

28.08.2024 - 11:21, aktualizacja 02.09.2024 - 07:08
Redakcja: IR

Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji),
dla Priorytetu: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację.
dla Działania: FESL.10.25-Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki.

Wniosek nr: FESL.10.25-IZ.01-07FB/23-004

Wartość projektu: 5 293 172,50 PLN.

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 4 763 855,25 PLN.

Okres realizacji projektu: 01.08.2024 – 30.06.2026 r.

Kierownik Projektu: dr inż. Robert Albrecht

Jednostka realizująca projekt: Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Celem projektu jest wzmocnienie potencjału w zakresie stosowania nowych technologii materiałowych poprzez transformację prowadzonych w dziedzinie inżynierii materiałowej w Uniwersytecie Śląskim edukacji i badań naukowych zgodnie z imperatywami zielonej gospodarki.

Cel zostanie osiągnięty poprzez:

  • warsztaty dla studentów, które mają na celu zapewnienie studentom praktycznej wiedzy i doświadczeń w dziedzinie inżynierii materiałowej, wzbogacając ich edukację teoretyczną i przygotowując do przyszłej pracy w branży,
  • przeprowadzenie prac nad nowymi biomateriałami, materiałami wykorzystywanymi w nowoczesnej energetyce oraz recyklingu materiałów.

Będziemy wspierać interdyscyplinarne badania naukowe, łączące wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej, modelowania oraz cyfrowych rozwiązań informatycznych.

Przewidujemy również rozbudowę współpracy z przedsiębiorstwami i instytucjami badawczymi, wspierając transfer wiedzy i praktyki między sektorem naukowym a przemysłem:

  • intensyfikację wizyt studyjnych w zagranicznych ośrodkach oraz firmach z sektora zielonej gospodarki,
  • warsztaty dla szkół ponadpodstawowych mające na celu zainteresowanie młodzieży tematyką zrównoważonego rozwoju, nowoczesnych technologii i inżynierii.

Realizacja projektu będzie wspierana przez ekspertów z branży, co umożliwi studentom oraz kadrze zdobycie doświadczenia zgodnego z najnowszymi trendami i wymaganiami sektora zrównoważonego rozwoju. Projekt przyczyni się do generacji nowych, ekologicznych technologii materiałowych poprzez zaawansowane badania naukowe. W ten sposób stanie się motorem napędowym innowacji w dziedzinie inżynierii materiałowej, wpisując się w regionalne oraz globalne wysiłki na rzecz osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

W projekcie zaplanowano następujące zadania:

  1. Szkolenia dla kadry naukowej Uniwersytetu Śląskiego.
  2. Krajowe i międzynarodowe konferencje dla pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego.
  3. Wizyty studyjne w przedsiębiorstwach oraz wiodących zagranicznych instytutach naukowych dla pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego.
  4. Przeprowadzenie badań zewnętrznych w wyspecjalizowanych jednostkach badawczych.
  5. Upowszechnienie wyników badań przeprowadzonych przez pracowników Instytutu Inżynierii Materiałowej poprzez publikacje w czasopismach naukowych.
  6. Warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych prowadzone prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Śląskiego.
  7. Warsztaty z kontroli jakości i recyklingu materiałów z ekspertami z otoczenia gospodarczego dla studentów Uniwersytetu Śląskiego.
  8. Szkolenia dla kadry dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego.
  9. Zakup środków trwałych w celu doposażenia pracowni naukowych i laboratoriów związanych z zieloną i cyfrową gospodarką.

Grupę docelową projektu stanowi 180 osób w następującym podziale:

  • KADRA DYDAKTYCZNA I NAUKOWA UCZELNI: łącznie 36 osób (16 kobiet, 20 mężczyzn).
  • OSOBY STUDIUJĄCE: 60 studentów/studentek UŚ (24 kobiet, 36 mężczyzn) studiujących na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych.
  • UCZNIOWE I UCZENNICE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH: łącznie 84 osób (47 kobiet i 37 mężczyzn) w wieku 15-20 lat uczących się w szkołach ponadpodstawowych, uczących się lub zamieszkałych w jednym z 7 podregionów (określonym w TPST) w woj. śląskim objętych procesem transformacji, zainteresowanych w szczególności naukami ścisłymi, chcących zdawać maturę z przedmiotów z zakresu nauk ścisłych (np. matematyka, fizyka).

Efekty projektu:

  • Dzięki szkoleniom pracownicy będą przygotowani do wprowadzenia nowoczesnych programów, umożliwiających studentom zdobycie specjalistycznych umiejętności w zakresie zrównoważonej produkcji i badań materiałów wykorzystywanych w technologiach związanych z zieloną gospodarką. Programy te będą ściśle związane z aktualnymi potrzebami rynku pracy, kształcąc specjalistów gotowych do aktywnego udziału w transformacji gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju.
  • Wzrost jakości badań naukowych, efektywności procesów edukacyjnych oraz umożliwi realizację bardziej zaawansowanych projektów badawczych w obszarach zrównoważonego rozwoju i innowacji technologicznych.
  • Efektywne rozpowszechnianie wyników badań projektu w społeczności naukowej i przemysłowej.
  • Zwiększona widoczność i wpływ badań prowadzonych przez Instytut na arenie międzynarodowej, rozwój sieci współpracy i partnerstw naukowych, wzmocnienie wiedzy i umiejętności pracowników naukowych w zakresie najnowszych trendów i zielonych technologii.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

return to top