GUARDIAN – Growing online – how to protect our children in the digital world?
Finansowanie: Horyzont Europa
Podprogram: MSCA Staff Exchange
Wartość projektu: 676 200,00 EUR
Dofinansowanie dla UŚ: 128 800,00 EUR
Okres realizacji: 01.01.2025 – 31.12.2028 r.
Rola UŚ w projekcie: Koordynator
Kierownik projektu w Uniwersytecie Śląskim: dr Anna Brosch
Jednostka realizująca: Wydział Nauk Społecznych, Instytut Pedagogiki
Cel projektu:
Technologie cyfrowe stały się ważną częścią codziennego życia dzieci, niezależnie od kontekstu kulturowego i geograficznego. Wynika to często z działań rodziców, którzy notorycznie dzielą się informacjami o swoich dzieciach w Internecie. Media społecznościowe można dziś uznać za „nowoczesny album dziecka”, w którym udostępniając zdjęcia swoich dzieci, rodzice prezentują się jako dobrzy rodzice, rodzący urocze dzieci, z poczuciem humoru i dowodami osiągniętych kamieni milowych – wszystkie wskaźniki zdrowia i szczęścia rodziny. Bardzo często dzieci nie zdają sobie sprawy, że dzięki swoim rodzicom stały się celebrytami w mediach społecznościowych. Takie zachowanie rodziców, znane jako sharenting, staje się coraz bardziej powszechne na całym świecie, narażając dzieci na ryzyko: utraty prywatności (dzieci nie mają wpływu na to, jakie informacje są o nich udostępniane online, ten cyfrowy ślad może być trudny do kontrolowania w późniejszym życiu), kradzieże tożsamości (dane osobowe mogą być wykorzystywane do kradzieży tożsamości, wpływając na bezpieczeństwo dzieci), wykorzystywania (zdjęcia i informacje mogą być wykorzystywane do celów komercyjnych), cyberprzemocy i nękania.
Głównym celem projektu GUARDIAN jest zbadanie zakresu i wymiarów sharentingu w Europie i Afryce Wschodniej z perspektywy międzykulturowej, w celu dostarczenia wskazówek i zaleceń dotyczących środków wymaganych do poszanowania i ochrony praw dzieci w świecie cyfrowym. Projekt będzie promować prawa dziecka i zwiększać świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń i wyzwań, jakich doświadczają dzieci w środowisku cyfrowym oraz pomagać im w odpowiedzialnym poruszaniu się po świecie online. Projekt będzie realizowany przez instytucje akademickie i pozaakademickie z 4 krajów: Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i Kenii. Transfer wiedzy i wspólne badania przyczynią się nie tylko do osiągnięcia celu projektu, ale także do wykorzystania potencjału uczestników, umożliwiając im zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Research Executive Agency. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.