Uniwersytet dla klimatu. Instalacje fotowoltaiczne jako element ograniczający emisję gazów cieplarnianych do atmosfery

22.08.2024 - 13:39, aktualizacja 22.08.2024 - 13:39
Redakcja: IR

Finansowanie: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji), Priorytet X Fundusze Europejskie na transformację. Działanie 10.06 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii.

Wartość projektu: 2 146 734,68 PLN.

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 582 391,16 PLN.

Okres realizacji projektu: 20.03.2023 – 31.12.2025 r.

Koordynatorka: mgr Krystyna Adamska.

CEL PROJEKTU

Celem głównym projektu jest łagodzenie skutków transformacji społecznych, gospodarczych i środowiskowych na terenie gmin objętych projektem w kierunku osiągnięcia celów Unijnych w dziedzinie energii i klimatu do roku 2030 oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050.

Cele cząstkowe:

• zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach objętych projektem,
  • obniżenie kosztów utrzymania budynków z jednoczesnym efektem ekologicznym i edukacyjnym,
  • zmniejszenie niskiej emisji na terenie gmin objętych projektem,
  • poprawa stanu środowiska naturalnego w perspektywie długookresowej,.

Niemierzalne cele ogólne projektu to:

• wzrost komfortu użytkowania obiektów akademickich,
  • wzmocnienie wśród mieszkańców świadomości rozwiązywania przez władze uniwersyteckie problemów związanych z ochroną środowiska.

W projekcie zaplanowano następujące zadania:

1. Instalacja odnawialnych źródeł energii oraz magazynu energii i systemu zarządzania energią w 11 budynkach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  2. Działania proekologiczne – zielono-niebieska infrastruktura poprzez budowę deszczowej altany.
  3. Kampania zwiększająca świadomość dotyczącą odnawialnych źródeł energii.

Zadania realizowane będą na wydziałach i budynkach Uniwersytetu Śląskiego w miastach: Katowice, Sosnowiec, Chorzów, Boguchwałowice.

EFEKTY PROJEKTU

1. Dzięki realizacji 11 instalacji fotowoltaicznych nastąpi możliwość produkcji „zielonej” energii w wysokości 416,51 MWh rocznie.
  2. Produkcja czystej energii pozwoli na uniknięcie emisji CO2 o wartości 294,8891 ton każdego roku.
  3. Powstanie altany deszczowej pozwoli na ograniczenie odczucia miejskiej wyspy ciepła i stanowić będzie działanie prośrodowiskowe.
  4. Zwiększenie świadomości dotyczącą OZE wśród podmiotów zewnętrznych.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie