Koncert jazzowy Kazimierza Jonkisza i Ronniego Cubera

26.09.2016 - 13:02 aktualizacja 26.09.2016 - 13:02
Redakcja: admin

2 października 2016 r. o godz. 18.00 w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (Katowice, plac Wojciecha Kilara 1) odbędzie się koncert polskiej legendy jazzowej perkusji Kazimierza Jonkisza oraz amerykańskiego saksofonisty, współpracownika m.in. Charlesa Mingusa – Ronniego Cubera.

Dla studentów, doktorantów oraz pracowników Uniwersytetu Śląskiego została przygotowana specjalna oferta biletów z 30 % zniżką. Można je odebrać w kasie NOSPR na hasło „Uniwersytet Śląski”.

Kazimierz Jonkisz jest muzykiem jazzowym, perkusistą, pedagogiem, współpracującym m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Możdżerem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Michałem Urbaniakiem czy Adamem Makowiczem. Występował z muzykami o międzynarodowej sławie, takimi jak: Al Cohn, Roy Hargrove, Larry Coryell, Amina Claudine Myers, Monty Waters, Eddie Henderson, Kevin Mahogany, Marc Thomas, Miles Griffith, John Hicks, Bob Sheppard, Larry Goldings, Tim Hagans. Grał na największych festiwalach jazzowych m.in. „Molde International Jazz Festiwal”, „New Port in Belgrad Jazz Festiwal”, „Bergamo Jazz Festiwal”, „Havana Jazz Festival” czy „Ost – West” i „Temecula International Jazz Festival”. Jego dyskografia liczy blisko 70 płyt.

Ronnie Cuber jest saksofonistą jazzowym, grywa również muzykę latynoamerykańską, pop, rock oraz blues. Jako muzyk sesyjny współpracował m.in. z B.B. Kingiem, Paulem Simonem czy Erikiem Claptonem. Był również członkiem Saturday Night Live Band. Od 2007 roku występuje u boku Steve’a Gadda w „Steve Gadd and Friends”.

Koncert Kazimierza Jonkisza i Ronniego Cubera poprzedzi występ Niny Lubowicz – absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, której debiutancka płyta pt. „Nika’s Dream” została nominowana do Fryderyków 2016 w kategorii jazzowy debiut roku.

Partnerem wydarzenia jest Program 2 Telewizji Polskiej SA oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.