Konferencja naukowa dotycząca ochrony danych medycznych

14.01.2016 - 11:59 aktualizacja 14.01.2016 - 11:59
Redakcja: admin

W środę 13 stycznia 2016 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja naukowa pt. „Ochrona danych medycznych”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów dziesiątej edycji Dnia Ochrony Danych Osobowych.

W konferencji udział wzięli m.in.: Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Czesław Martysz, dyrektor Departamentu Orzecznictwa, Legislacji i Skarg w Biurze GIODO Monika Krasińska oraz dyrektor Departamentu Inspekcji w Biurze GIODO Bogusława Pilc. Tematyka konferencji obejmowała następujące zagadnienia:

• dane medyczne jako dane osobowe,
  • koncepcja bezpieczeństwa danych medycznych w świetle regulacji krajowych oraz unijnych,
  • ochrona danych osobowych przetwarzanych w dokumentacji medycznej – outsourcing dokumentacji medycznej,
  • praktyczne aspekty zabezpieczenia danych osobowych medycznych, w tym przetwarzanych w modelu outsourcingu,
  • dane osobowe w systemach informatycznych ochrony zdrowia,
  • dane osobowe i prywatność w transplantologii.

Podczas konferencji podpisane zostało porozumienie pomiędzy GIODO a Uniwersytetem Śląskim dotyczące współpracy w zakresie ochrony prywatności i danych osobowych. Dokument sygnowali Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa oraz JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Współpraca uczelni i GIODO obejmować będzie między innymi wymianę informacji i doświadczeń w obszarach związanych z zapewnieniem skutecznej ochrony danych osobowych, a także organizację przedsięwzięć, mających na celu podwyższenie poziomu wiedzy i umiejętności oraz doskonalenie mechanizmów działalności w zakresie ochrony prywatności i danych osobowych – seminariów, wykładów, konferencji, szkoleń, praktyk studenckich i studiów podyplomowych. Porozumienie zakłada również inicjowanie prac naukowych i badawczych z zakresu ochrony danych osobowych.

Sponsor konferencji: Medycyna Praktyczna Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sp.K.

Medycyna Praktyczna Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sp.K.

Patroni medialni Dnia Ochrony Danych Osobowych

„onet.pl” – „GIODO przypomina: dane zdrowotne wymagają ochrony” (13.01.2016).

„rynekzdrowia.pl” – „GIODO: Informacje dotyczące zdrowia są danym wrażliwymi, wymagającymi szczególnej ochrony” (13.01.2016).

„gazetaprawna.pl” – „GIODO: Informacje dotyczące zdrowia są danym wrażliwymi, wymagającymi szczególnej ochrony” (13.01.2016).

„bankier.pl” – „GIODO: Dane zdrowotne wymagają szczególnej ochrony” (13.01.2016).