Laureaci VIII edycji konkursu dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek

27.04.2019 - 10:23 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

Dr hab. Dagmara Drzazga została zwyciężczynią VIII edycji konkursu dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Jury doceniło film dokumentalny w jej reżyserii pt. „Martwy sezon”. Werdykt kapituły ogłoszony został podczas gali, która odbyła się w piątek 26 kwietnia 2019 roku w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

W konkursie ocenie poddawane są prace dziennikarzy nie tylko z województwa śląskiego, lecz z całej Polski, spełniające najwyższe standardy dziennikarskie pod względem formy i języka. Do tegorocznej edycji zakwalifikowano 68 materiałów dziennikarskich: 16 telewizyjnych, 21 prasowych, 12 radiowych i 19 internetowych. Spośród nich do kategorii głównej kapituła nominowała 7 prac.

Laureatką pierwszej nagrody została dr hab. Dagmara Drzazga – dziennikarka i reżyser Telewizji Polskiej, od wielu lat związana z oddziałem TVP w Katowicach, adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nagrodę przyznano za film o Rafale Wojaczku, jednym z najważniejszych twórców powojennych, zaliczanym do grona „poetów wyklętych”.

Dr hab. Dagmara Drzazga odbiera nagrodę

Nagrodę odbiera dr hab. Dagmara Drzazga
fot. Sekcja Prasowa UŚ

Marcin Zasada i Marcin Nowak z redakcji „Dziennika Zachodniego” to autorzy materiału o zjawiskowej i futurystycznej architekturze Katowic z lat 50.–70. XX wieku. Za film „Archikosmos” otrzymali drugą nagrodę w konkursie. Trzecią nagrodę zdobył natomiast Adam Bogoryja-Zakrzewski za reportaż radiowy „Anioł z Podkarpacia” wyemitowany w Programie I Polskiego Radia. W konkursie przyznano także dwa wyróżnienia: dla Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Michała Potockiego za „Krajobraz po (nieskończonej) bitwie” oraz Karoliny Kłapkowskiej za „Osiedle1927.pl”.

Nagrodą JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego honorowane są materiały dziennikarskie przygotowane przez studentów. W klasyfikacji młodych twórców nominowane były trzy prace, a zwyciężczyniami w tej kategorii zostały Weronika Herzog i Barbara Zwalińska – autorki materiału „Światło w ciemności”. Drugą nagrodę otrzymał natomiast Kamil Nowak, autor pracy „Miechowicka tragedia. Rekonstruktorzy przypominają o 380 ofiarach”.

Zwyciężczynie konkursu w kategorii student

fot. Sekcja Prasowa UŚ

Zainicjowany przez środowisko dziennikarskie ogólnopolski konkurs jest formą promocji regionu, a także upamiętnienia Krystyny Bochenek – wicemarszałek Senatu RP, dziennikarki, absolwentki Uniwersytetu Śląskiego, znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Organizatorami tego przedsięwzięcia są: Fundacja im. Krystyny Bochenek, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Województwo Śląskie i Teatr Śląski w Katowicach.

Zdjęcie grupowe

Laureaci wraz z członkami kapituły
Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek