Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Lider ŚFN Uniwersytet Śląski na 8. edycji Festiwalu!

27.11.2024 - 14:22 aktualizacja 19.12.2024 - 16:27
Redakcja: katarzynasuchanska

Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie. Każda edycja przedsięwzięcia przyciąga rzesze miłośników nauki, którzy mogą brać udział w wielu różnorodnych aktywnościach tworzących bogaty program Festiwalu, takich jak wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi, a także inne inicjatywy popularyzujące naukę i sztukę. ŚFN organizowany jest przez uczelnie regionu, spośród których liderem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Pierwsza edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice odbyła się w 2016 roku i od razu spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców i uczestników.

Początkowe cztery odsłony ŚFN zostały zorganizowane w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W 2021 roku, z powodu trwającej pandemii, piąta edycja wydarzenia miała miejsce poza murami MCK – Festiwal otrzymał nową lokalizację, jaką była zaaranżowana przestrzeń Miasta Nauki nad rzeką Rawą. W ramach szóstej i siódmej edycji wróciliśmy do naszego festiwalowego domu, jakim jest gmach MCK. Co więcej, siódma odsłona ŚFN stała się równocześnie weekendem otwarcia obchodów nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 przez Stowarzyszenie EuroScience.

Uczelnie organizujące ŚFN

Śląski Festiwal Nauki Katowice organizują uczelnie województwa śląskiego, które od 2021 roku tworzą Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki. Liderem porozumienia oraz inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Ponadto ŚFN współtworzą: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach; Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze).

Dyrektorem generalnym Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice jest prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

ŚFN Katowice a EMNK 2024

W 2024 roku Katowice są Europejskim Miastem Nauki (EMNK 2024). Uzyskanie tego zaszczytnego tytułu przyznawanego przez Komisję Europejską to efekt wysiłków Miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.

Sukces Katowic nie byłby możliwy bez organizowanego od siedmiu lat Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice – jednego z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych oraz istotnej platformy regionalnej, krajowej i międzynarodowej współpracy na rzecz nauki obywatelskiej. ŚFN służy jako publiczny think-tank dla mieszkańców miasta i regionu oraz pełni rolę lidera Forum Polskich Organizatorów Festiwali Nauki (blisko 30 ogólnopolskich inicjatyw realizowanych na rzecz społecznej odpowiedzialności nauki pod patronatem Ministerstwa).

9 grudnia 2023 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” miało miejsce wyjątkowe widowisko naukowo-muzyczne KATOPOLIS, które oficjalnie rozpoczęło 7. edycję Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

To niesamowite widowisko przygotowali twórczynie i twórcy związani ze środowiskiem akademickim, w tym m.in. naukowczynie i naukowcy z katowickich uczelni, aktorki i aktorzy teatrów z regionu, a także artystki i artyści polskiej sceny muzycznej oraz uczelniane chóry i zespoły muzyczne. Tematem przewodnim wydarzenia otwierającego EMNK 2024 był wpływ nauki na transformację naszego regionu.

8. ŚFN Katowice

Nadchodząca ósma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Tegoroczna odsłona wydarzenia będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Popularyzujące naukę aktywności będą dostępne dla wszystkich uczestników w następujących godzinach:

  • 7 grudnia (sobota): 12:00–18:00;
  • 8 grudnia (niedziela): 10:00–18:00;
  • 9 grudnia (poniedziałek): 8:00–17:00.

Ponadto w sobotę 7 grudnia o godz. 19:00 czeka nas Wieczór Miasta Nauki. Pierwsze podsumowanie obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 odbędzie się na Scenie Głównej. Rejestracja odbywa się przez formularz.

Aktywności przygotowane przez Uniwersytet Śląski na 8. edycję ŚFN

Podczas 8. ŚFN naukowczynie i naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zaprezentują wiele aktywności popularyzujących wiedzę z różnych dziedzin nauki. Na uczestników czekać będą:

  • wykłady – m.in. o wykorzystaniu AI w produkcjach filmowych („Wizerunek sztucznej inteligencji w kinematografii”), wirtualnej podróży do przeszłości („Czego nauczyły mnie komputerowe gry historyczne?”), dbaniu o swój dobrostan psychiczny i fizyczny („Jak cieszyć się z życia i nie dać się przytłoczyć?”) oraz niematerialnym dziedzictwie kulturowym, jakim jest kuchnia regionalna („Czy kuchnia regionalna jest eko?”);
  • stanowiska pokazowe – na których będzie można m.in. odkryć bogactwo różnorodnych kultur, języków i tradycji („Misja: Transformacja”), poznać tajniki druku 3D („Wydrukuj samego siebie”), zobaczyć spektakularne efekty optyczne („Światło, kamera… i optyka!”) oraz poznać histeryczny krajobraz miast regionu („Spacer po górnośląskich miastach. Dawne mapy i plany w zasobach archiwalnych”);
  • warsztaty – dotyczące m.in. analizy działania sztucznej inteligencji („Sztuczna inteligencja: błyskotliwa czy zwodnicza?”), tradycyjnych tańców chińskich („Taniec z wachlarzem”), opery Państwa Środka („Opera Pekińska”) czy połączenia nauki i sztuki z przyrodą („BioART – czy w nauce jest miejsce na sztukę?”);
  • pokazy – przedstawiające m.in. interaktywną mapę Katowic („Prezentacja interaktywnej mapy poczucia bezpieczeństwa w Katowicach wraz z debatą”) oraz codzienne życie rycerza w średniowiecznej Europie („Rycerstwo Europejskie – prezentacja uzbrojenia i pokaz walki rycerskiej”);
  • spotkania z gośćmi specjalnymi – m.in. z dr. Maciejem Płazą, Agą Szuścik, dr. Łukaszem Lamżą, Heleną Ciechowską, prof. dr. hab. Andrzejem Draganem, prof. Katarzyną Kłosińska czy prof. dr. hab. Robertem Hołystem;
  • rozmowy o nauce – m.in. z dr Agnieszką Skorupą („Bladawce w kosmosie – czy człowiek nadaje się do dalekich podróży”) i dr. Łukaszem Dawidowskim („Jak zaprojektować zajęcia z matematyki?”);
  • inne aktywności – m.in. Dyktando Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice (dla rodzin i uczniów), Literacko-historyczny spacer po Katowicach czy wycieczka Szlakiem dawnych hut i kopalń przez śródmieście Katowic.

Obecnie trwają rejestracje na 8. ŚFN Katowice! Aby wziąć udział w Festiwalu, należy zarejestrować się na wydarzenie i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej). Bezpłatna wejściówka pozwala na skorzystanie z większości aktywności podczas Festiwalu. Uwaga! Wybrane sceny, warsztaty i część wykładów objęte są dodatkowymi zapisami z uwagi na konieczność wprowadzenia limitu miejsc. 

Formularze rejestracyjne można znaleźć w zakładce „Zarejestruj się na 8. ŚFN” na stronie internetowej Festiwalu. Z kolei informacje o aktywnościach, które odbędą się w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, są dostępne w zakładce „Program Festiwalu”.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, mediów społecznościowych oraz wydarzenia na Facebooku, a także do zasubskrybowania Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco!

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

tłum udzi stoi przed sceną na festiwalu nauki

fot. Szymon Nawrat

return to top