List otwarty środowisk akademickich protestujących przeciw fali represji wywieranych na tureckich naukowców

22.01.2016 - 13:11 aktualizacja 05.11.2019 - 11:11
Redakcja: admin

Dwadzieścia organizacji, stowarzyszeń i konferencji rektorów podpisało list otwarty dotyczący sytuacji tureckich naukowców, którzy sygnowali petycję wzywającą do pokoju i krytykującą tureckie operacje wojskowe w południowo-wschodniej Turcji. W odpowiedzi na petycję doszło do zatrzymań przedstawicieli środowiska naukowego. Dochodzenia prowadzone są przeciwko ponad 1000 tureckich naukowców z 89 instytucji szkolnictwa wyższego na podstawie oskarżeń o „szerzenie propagandy terrorystycznej”, „podżeganie do nienawiści, przemocy i łamania prawa” oraz „oczernianie instytucji tureckich i Republiki Turcji”.

W liście otwartym międzynarodowe organizacje działające na rzecz szkolnictwa wyższego apelują o zaprzestanie represji wobec uczonych, respektowanie zasad wolności słowa i zrzeszania się. List poparły:

List otwarty środowisk akademickich:

„Joint public letter in support of Turkish higher education” (pdf)