Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

List rektora do wspólnoty akademickiej

25.01.2021 - 14:57 aktualizacja 18.03.2022 - 09:01
Redakcja: MJ
Tagi: komunikaty

Drodzy Państwo,

za nami rok trwającej pandemii. Wyjątkowo trudny dla świata, a więc i dla uniwersytetu. Wraz z początkiem nowego roku mieliśmy nadzieję, że rozpoczęcie szczepień pozwoli nam wziąć głębszy oddech i zacząć planować – powrót do zajęć w uczelni, wyjazdy wakacyjne, uroczyste otwarcie roku akademickiego 2021/2022. Tymczasem, jak pisał Albert Camus w „Dżumie”, nadal „żyjemy w poczekalni”.

Nikt nie był przygotowany na epidemię globalną, która nie tylko zagraża zdrowiu i życiu, ale paraliżuje działanie instytucji publicznych, na czele z opieką zdrowotną i edukacją.

Wbrew nieznośnej tymczasowości, uniwersytet działa – intensywnie i skutecznie – w swoistym „stanie wyjątkowym”. Za tę determinację oraz odpowiedzialność wobec naszych studentów i doktorantów wyrażam wszystkim pracownikom Uniwersytetu Śląskiego podziękowanie i głęboki szacunek. Równie wielkie uznanie budzi niesłabnąca aktywność naukowa naszych badaczek i badaczy, której wzrost śledzę z dumą i radością. Mamy – jako kolegium rektorskie – nadzieję, że uczelniane programy wspierania badań oraz finansowe wyrazy uznania za znaczące osiągnięcia naukowe znajdują Państwa akceptację. Traktujemy je jako umocnienie indywidualnych pasji i ambicji badawczych, które są fundamentem uprawiania nauki jako zawodu i powołania.

Jest niezwykle ważne, aby w obliczu przedłużającej się epidemii, dostarczać sobie, jako wspólnocie akademickiej oraz obywatelom, dowodów na istnienie uniwersytetu. Czynicie to Państwo utrzymując codzienne funkcjonowanie uczelni, prowadząc badania i zdalne kształcenie, ale także poprzez spektakularne cykle wykładów, konferencje z udziałem znakomitych gości, uczestnictwo w Scenie Premier Naukowych, jak również przynosząc nam radość z nowych publikacji, z nagród za promowanie nauki czy z kolejnych zgłoszeń patentowych naszych uczonych.

Wobec ograniczonego przez pandemię funkcjonowania sfery publicznej bardzo potrzebny jest głos uniwersytetu w kwestiach, w których rozstrzygająca jest wiedza eksperta i dowody naukowe. Brak przygotowania państw do epidemii był, między innymi, wynikiem tłumienia informacji przekazywanych politykom przez lekarzy i naukowców. W świecie drążonym przez fałszywe informacje tworzone dla celów politycznych lub ekonomicznych, to na ludziach uniwersytetu ciąży szczególne zobowiązanie do publicznego głoszenia prawdy naukowej.

Ten rok z pewnością przyniesie światu i naszej uczelni zmiany na lepsze. Większość z nas przyjmie szczepionkę i – mam gorącą nadzieję – jesienią odzyskamy Uniwersytet Śląski jako wspólnotę rzeczywistą, wypełniając nasze cztery kampusy współobecnością pracowników, studentów i doktorantów.

Zanim to nastąpi, na przekór kłopotom, wypełnijmy ten czas oddalenia nowymi pomysłami, projektami i dokonaniami. Pozostańcie w zdrowiu, dbając o siebie i swoich bliskich.

 

Z wyrazami szacunku

Ryszard Koziołek

Zdjęcie portretowe prof. Ryszarda KoziołkaProf. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach / fot. Julia Agnieszka Szymala, Centrum Komunikacji Medialnej UŚ

return to top