List rektora do wspólnoty akademickiej na 54. urodziny Uniwersytetu Śląskiego

08.06.2022 - 09:31 aktualizacja 08.06.2022 - 11:01
Redakcja: OO

Szanowni Państwo,

każde urodziny Uniwersytetu Śląskiego są powodem do radości z racji powstania i istnienia tej niezwykłej instytucji i wspólnoty, która pozwala uczonym, studentom i doktorantom, wspieranym przez setki pracowników, uprawiać naukę, tworzyć wiedzę i dzielić się nią. A wszystko to czynić w poczuciu indywidualnej wolności badawczej i autonomii własnej uczelni.

Życzę wszystkim dumy i zadowolenia ze swojego uniwersytetu, czego niech nie zmniejsza krytyczny namysł nad kondycją naszej uczelni i jej przyszłością; do tego uczony nie tylko ma prawo, ale jest zobowiązany w imię troski o dobro wspólne obecnych i przyszłych pokoleń.

W obliczu mijającej epidemii i trwającej wojny w Ukrainie jesteśmy szczególnie świadomi, jak kruche jest to dobro. Życzę nam, aby wbrew tej kruchości, przepełniało nas poczucie sprawczej siły, jaką daje wspólnota ludzi mądrych, pracowitych i różnorodnie utalentowanych. Dowodzimy tej sprawczości w niepoliczonych działaniach na rzecz otoczenia naszego uniwersytetu, ostatnio zaś pomagając ofiarom wojny w Ukrainie. Dzięki temu nasza praca zyskuje dodatkowy sens.

Uznanie ekonomiczne dla pracy akademickiej nie mierzy się tylko cyfrą zarobków, ale tworzy je również społeczny szacunek dla zawodu uczonego, nauczyciela, pracownika sfery nauki. Chcielibyśmy widzieć to uznanie w właściwych decyzjach o wzroście finansowania polskiej nauki, na czele z wzrostem wynagrodzeń jej pracowników.

Życzę nam wreszcie pokoju, nade wszystko naszym przyjaciołom z Ukrainy, abyśmy mogli ze sobą po prostu współpracować i bezpiecznie żyć we wspólnej europejskiej rodzinie.

prof. dr hab. Ryszard Koziołek
Rektor Uniwersytetu Śląskiego