Międzynarodowy konkurs na ekslibris pod hasłem „Spirit” to wspólne przedsięwzięcie artystyczne Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Eastern Mediterranean University w Famaguście (Cypr Północny). Do udziału w konkursie zaproszeni zostali artyści – twórcy ekslibrisu z całego świata.
Spośród ponad 600 zgłoszeń z 35 krajów do wystawy zakwalifikowano 220 prac, które zostały zaprezentowane w Galerii 36,6 Instytutu Sztuk Plastycznych UŚ. Prace będą prezentowane również w Galerii Departamentu Visual Arts and Visual Communication Design Uniwersytetu w Famaguście. Kuratorami wystawy są prof. dr. Senih Çavuşoğlu z Eastern Mediterranean University oraz dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ, dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ.
Jury konkursu przyznało 4 nagrody oraz 8 wyróżnień honorowych. Pierwsza nagroda „Spirit” rektora Eastern Mediterranean University została przyznana polskiej artystce Annie Trojanowskiej. Pierwszą nagrodę „Spirit” rektora Uniwersytetu Śląskiego otrzymał z kolei Xingting Li z Chin.
Druga nagroda przyznana została Ozanowi Uyanıkowi z Turcji, trzecią otrzymał Xin Yi Hong z Chin.
Laureatami wyróżnień zostali: Murat Ertürk, Jiang Lu, Alperen Güldü, Tezcan Bahar, Aleksandra Hachuła, Shaghayegh Ghasemzadeh oraz Christine Deboosere.
– Szczególne podziękowania należą się Rektorom obu czelni, bez wsparcia których ta szczególna inicjatywa nie mogłaby zostać zrealizowana – podkreśla prof. Martin R. Baeyens, przewodniczący konkursowego jury.
Zwieńczeniem konkursu jest katalog wydany nakładem Instytutu Sztuk Plastycznych UŚ, dostępny w wersji online pod adresem: https://issuu.com/k8hils/docs/exl_cypr_online2.
„Spirit” to pierwszy wspólny konkurs na ekslibris zrealizowany przez te uczelnie. Organizatorzy mają nadzieję, że zadowalający efekt oraz wysoka jakość nadesłanych i prezentowanych prac pozwolą na kontynuację przedsięwzięcia w najbliższych latach oraz wpisanie konkursu na stałe do kalendarza imprez ekslibrisowych na świecie.
– Ekslibris, pomimo że jego tradycja sięga ponad pięciu stuleci, do czasów Renesansu, jest wciąż atrakcyjną i aktualną formą sztuki. W dzisiejszych czasach jego największą wartością jest ścisłe nakierowanie na drugiego człowieka. Pokazywanie świata poprzez pryzmat konkretnych, znanych z imienia i nazwiska osób. To ważne, by w epoce powszechnej unifikacji, pokazywać poprzez sztukę indywidualność ludzi, opowiadać o ich pasjach, namiętnościach, zainteresowaniach, a czasem i przywarach. Wartość ekslibrisu wypływa właśnie z indywidualnej emocjonalności – mówi dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ, członek konkursowego jury.
– Ekslibris, choć nakierowany ściśle na drugiego człowieka, pozwala artystom na pełne wyrażanie swojej osobowości twórczej. Istotą najlepszych dzieł jest autorski i rozpoznawalny styl. Tego właśnie oczekuje się dziś od dobrego ekslibrisu — bycia świadomą, twórczą wypowiedzią artystyczną, uwzględniającą w zakresie formy i aspektów merytorycznych tradycje historyczne gatunku. Liczę, że takie właśnie ekslibrisy prezentujemy w niniejszym katalogu oraz na wystawach pokonkursowych – dodaje.
Wystawa prac uczestników konkursu na ekslibris „Spirit” | fot. dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ