Wraz z końcem roku kalendarzowego nadchodzi czas podsumowań działalności dydaktycznej w Uniwersytecie Śląskim. 18 grudnia 2025 roku w przestrzeni Cafe Operacyjna w budynku spinPLACE odbyła się druga edycja uroczystej gali Święta Dydaktyki – wydarzenia poświęconego świętowaniu sukcesów, które budują jakość kształcenia w naszej uczelni.
Uhonorowanie osiągnięć dydaktycznych
Spotkanie było okazją do wyrażenia uznania dla wybitnych osiągnięć dydaktycznych. Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, wraz z Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, dr Katarzyną Tryndą, prof. UŚ, złożyli gratulacje nauczycielkom i nauczycielom akademickim awansowanym na stanowisko profesora uczelni oraz starszego asystenta w grupie dydaktycznej.
Podczas gali uhonorowano również laureatki i laureatów konkursów organizowanych w ramach Systemu Motywacyjnego w Dydaktyce Akademickiej (SMoDA): Wyróżnienia Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach za doskonałą dydaktykę w roku akademickim 2024/2025 oraz „Współmyślenie, współdziałanie (szybka ścieżka)”.
Wyróżnienia JM Rektora przyznano 99 laureatkom i laureatom z dziesięciu jednostek Uniwersytetu, w czterech kategoriach:
- praca z osobami studiującymi lub uczącymi się w szkole doktorskiej,
- innowacje dydaktyczne,
- współpraca w ramach dydaktyki,
- wybitny nauczyciel akademicki lub wybitna nauczycielka akademicka.
Decyzję o przyznaniu wyróżnień podejmuje JM Rektor na podstawie rekomendacji Kapituły Konkursowej.
Lista laureatek i laureatów oraz Szczegóły konkursu
Konkurs „Współmyślenie, współdziałanie (szybka ścieżka)” skierowany był natomiast do mentorek i mentorów zespołów studenckich realizujących projekty naukowe, dydaktyczne, społeczne i artystyczne. Na podstawie zgłoszeń Komisja konkursowa wyłoniła 29 zespołów, które otrzymały możliwość realizacji swoich pomysłów. Efekty ich pracy zostały zaprezentowane podczas Śląskiego Festiwalu Nauki.
Lista laureatek i laureatów oraz Szczegóły konkursu
Oficjalną część uroczystości zwieńczył wykład dr. Marka Suski pt. „Problemy studentów i doktorantów z perspektywy Pełnomocnika Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta”.
Podziękowania i gratulacje
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz dziękujemy za ich wkład w rozwój dydaktyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Państwa zaangażowanie, pasja i gotowość do współdziałania są kluczowe dla tworzenia inspirującej i nowoczesnej przestrzeni kształcenia.
