Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

T4EU w Polsce – za nami tydzień pełen wrażeń!

28.04.2023 - 13:50, aktualizacja 05.05.2023 - 12:11
Redakcja: OO

Przez tydzień goście z Transform4Europe opanowali Uniwersytet Śląski w Katowicach! Za nami trzy fantastyczne wydarzenia: T4EU Week, Festiwal Kultury Europejskiej i konferencja dla doktorantów.

Odwiedziło nas ponad 200 studentów, doktorantów i pracowników z dziewięciu krajów: Niemiec, Bułgarii, Litwy, Włoch, Hiszpanii, Ukrainy, Francji, Portugalii i oczywiście Polski. Już po raz drugi mogliśmy zobaczyć, jak wspaniale wygląda nasz uniwersytet europejski i doświadczyć go w jego jedności i różnorodności.

Pierwszego dnia goście z uczelni partnerskich T4EU wzięli udział w pikniku integracyjnym na deptaku przed rektoratem UŚ. Uczestniczyli w zabawach przygotowanych przez AZS UŚ, a także wysłuchali występu Silesian Brass Band. Spotkanie było okazją do nawiązania pierwszych międzynarodowych znajomości.

Tego dnia rozpoczął się T4EU Week. Tematem przewodnim była sprawiedliwa transformacja. Skupiliśmy się na różnych aspektach zmian, jakie czekają regiony poprzemysłowe.

W ramach programu dydaktycznego studenci uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych. Mogli również nauczyć się podstaw języka polskiego dzięki inicjatywie „Languages for lunch” realizowanej przez lektorów ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz wykładowców i studentów międzynarodowych studiów polskich. Inauguracyjny wykład pt. „Green Transition and the City: UrbanForests for Human Well-being” wygłosił prof. Giovanni Bacaro z Uniwersytetu w Trieście.

Pracownicy administracyjni uniwersytetu T4EU wysłuchali wykładu pt. „Erasmus+ Capacity Build for Higher Education (CBHE) projects – application and implementation”, który przygotowały Noelia López del Castillo i Olga Bloshchinska z Uniwersytetu w Alicante. Wzięli również udział w kilku integracyjnych warsztatach dotyczących m.in. idei design thinkingu czy dobrych praktyk z zakresu pozyskiwania fundusz z Unii Europejskiej na realizację różnych projektów.

T4EU Week 2023 to także możliwość wymiany doświadczeń w nauczaniu i prowadzeniu badań naukowych w zakresie prawa i dziedzin pokrewnych, takich jak administracja, przedsiębiorczość, biznes. Uczestnicy programu badawczego spotkali się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, aby porozmawiać m.in. o nauczaniu prawa w rozszerzonej rzeczywistości.

W Katowicach spotkali się również doktoranci sojuszu T4EU w ramach międzynarodowej konferencji, organizowanej w tym roku pod hasłem „City – Liberty, Identity, Innovation”. Rozmawiali o tym, czym jest miasto i jaką rolę powinno odgrywać we współczesnym świecie. Wspólnie z ekspertami różnych narodowości i dziedzin naukowych spojrzeli na nie z różnych punktów widzenia, m.in. historycznego, socjologicznego czy kulturowego. A wszystko to działo się w Katowicach – sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którą tworzy 26 miast. Niegdyś przemysłowa stolica Polski, dziś jest regionem festiwali muzycznych, zielonej transformacji oraz rozwijającej się nauki.

Wiele emocji dostarczył Festiwal Kultury Europejskiej. Goście mogli skorzystać z bogatej oferty ponad dwudziestu warsztatów przygotowanych przez społeczność UŚ. Podczas warsztatów filmowych w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego UŚ w Katowicach mogli zdobyć wiedzę m.in. o efektach wizualnych w filmach, fotografii i sztuce nowych mediów, poznać polską muzykę filmową, a także dowiedzieć się, jak pracować z aktorami. Studenci próbowali również swoich sił w pracy z kamerą. Z kolei zajęcia artystyczne prowadzone w Cieszynie na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji wprowadziły studentów w świat ceramiki, grafiki, teatru i tańca. Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawy.

Identyfikację wizualną dla Festiwalu Kultur Europejskich T4EU stworzyła prof. Kaja Renkas z UŚ, a dzięki projektantce Iwonie Pomianowskiej grafika została wprawiona w ruch i powstała jedyna w swoim rodzaju animacja.

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia z T4EU był koncert galowy w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. To właśnie podczas niego po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć hymn sojuszu Transform4Europe! Utwór skomponował dr Adrian Robak, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. W premierowym wykonaniu utworu wzięło udział ponad 200 instrumentalistów i chórzystów. Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia wsparły na scenie połączone zespoły wokalne: Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, chór mieszany z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach oraz kameralny zespół chóralny z Sofijskiego Uniwersytetu św. Klemensa z Ochrydy.

Tydzień z Transform4Europe to możliwość poznania regionu Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska Cieszyńskiego. Goście zwiedzali Katowice, w tym Nikiszowiec, jedną z najbardziej charakterystycznych dzielnic miasta. Mieli okazję wziąć udział także w wycieczce po Środuli w Sosnowcu. To właśnie tam rozgrywa się znaczna część historii jednej z najsłynniejszych powieści graficznych wszechczasów – „Mausa” Arta Spiegelmana.

Z kolei w Centrum Pasterskim w Koniakowie mogli zobaczyć pokaz wyrobu regionalnych serów oraz dowiedzieć się więcej o kulturze pasterskiej. Zawitali też do Centrum Koronki Koniakowskiej, gdzie kultywuje się ponad stuletnią koronczarską tradycję z Koniakowa. Podczas wycieczki wysłuchali także występu kapeli góralskiej „Istebna”.

zdjęcie pamiątkowe uczestników T4EU Week

Zdjęcie pamiątkowe uczestników T4EU Week | fot. Matylda Klos

return to top