Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Śląska dla prof. Maksymiliana Pazdana

27.04.2016 - 11:48 aktualizacja 27.04.2016 - 11:48
Redakcja: admin

Prof. zw. dr hab. Maksymilian Pazdan z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego został uhonorowany Nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Śląska. Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla osób szczególnie zasłużonych dla Śląska. Gala wręczenia nagród, która odbyła się 26 kwietnia 2016 roku w Warszawie, stanowiła element obchodów 95. rocznicy III powstania śląskiego. Wraz z prof. zw. dr. hab. Maksymilianem Pazdanem – profesorem honorowym i doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, doktorem honoris causa Uniwersytetu w Rostowie, rektorem UŚ w latach 1990–1996, laureatem nagrody „Pro Scientia et Arte” (2006), Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Śląska odebrał JM Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. zw. dr hab. Stanisław Nicieja.

Przyznawanie dorocznych nagród ma pokazywać rolę, jaką wybitne osoby i instytucje wywodzące się ze Śląska lub poświęcające mu swoje dokonania, odgrywają w różnych sferach naszego życia: społecznego, naukowego, kulturalnego i gospodarczego. Nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Śląska jest „Ślązaczka” – rzeźba autorstwa prof. Piotra Gawrona, przedstawiająca popiersie dziewczyny w stroju ludowym, z jabłkiem w wyciągniętej dłoni.

Dotychczasowymi laureatami Nagród Towarzystwa Przyjaciół Śląska byli między innymi: Wojciech Kilar, prof. Jerzy Buzek, Henryk Mikołaj Górecki, prof. Jan Miodek.

Szczegółowe informacje na temat nagrody dostępne są na stronie: www.towarzystwo-przyjaciol-slaska.pl