Najlepsi z najlepszych – znamy zwycięzców EUCYS 2024!

13.09.2024 - 17:01 aktualizacja 18.09.2024 - 09:26
Redakcja: K.S

Za nami finałowe zmagania obiecujących młodych naukowców z całego świata w ramach konkursu European Union Contest for Young Scientist 2024 (EUCYS). Podczas ceremonii wręczenia nagród, która miała miejsce 13 września w Muzeum Śląskim, przyznano nagrody Unii Europejskiej.

W konkursie wzięło udział 143 utalentowanych uczniów i studentów w wieku od 14 do 20 lat, pochodzących z 37 krajów UE i spoza niej. W dniach 10–12 września w siedzibie NOSPR mogliśmy zobaczyć ich niepowtarzalne projekty będące odpowiedzią na najważniejsze wyzwania współczesnego świata.

Pierwsze nagrody w wysokości 7 tys. euro otrzymali:

Drugie nagrody w wysokości 5 tys. euro otrzymali:

Trzecie nagrody w wysokości 3,5 tys. euro otrzymali:

• Angela Cao z Kanady za projekt „S2S: AI-Powered Translation Between Sign and Spoken Languages” – inicjatywa stworzona z myślą o osobach doświadczających ubytku słuchu proponuje nowatorski model SLT, który umożliwia użytkownikom tłumaczenie składni ASL i mówionego języka angielskiego poprzez opracowanie i dostrojenie wielu dużych modeli językowych i statystycznych.
  • Nicolas Dominic Huber ze Szwajcarii za projekt „Pushing the Limits – Active Safety in Paragliding” – inicjatywa przedstawia kompleksowe podejście do zwiększenia bezpieczeństwa paralotniarzy podczas lotu oparte na nowych modelach numerycznych konkretnych sytuacji w przestrzeni powietrznej.

Z kolei Nagrodę Specjalną Jury otrzymali:

• Ido Somekh i Leonardo Magnani z Luksemburgu za projekt „AllergyScan” – system przeznaczony dla osób z alergiami pokarmowymi i ich rodzin, który wykorzystuje kody QR na opakowaniach żywności, aby zapewnić natychmiastowe informacje o alergenach za pośrednictwem przejrzystej aplikacji mobilnej i tym samym uprościć proces rozumienia etykiet produktów.

Wśród wręczanych nagród znalazły się również m.in. nagrody uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki:

Nagrody Śląskiego Uniwersytetu Medycznego:

Nagroda Politechniki Śląskiej:

Nagroda Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:

Nagrody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

1. Nagroda Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE:
  1. Nagrody sojuszu Transform4Europe:

Oprócz nagród finansowych autorzy zwycięskich projektów dostali prestiżowe stypendia, a także zostali zaproszeni do odwiedzenia światowych ośrodków naukowych – m.in. instytucji zrzeszonych w ramach europejskiej organizacji naukowo-badawczej EIROforum, w tym ośrodka CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) czy ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej).

Szczegółowa lista wszystkich zwycięzców dostępna jest na stronie EUCYS 2024.

Zdjęcia z finałów EUCYS 2024 są dostępne na platformie Flickr.

Z całego serca gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w karierze naukowej!

wszyscy uczestnicy stoją na scenie