Naukowcy z UŚ drukują przyłbice ochronne dla szpitali

07.04.2020 - 18:29 aktualizacja 07.04.2020 - 20:46
Redakcja: MK
Tagi: koronawirus

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpoczęli drukowanie przyłbic ochronnych na drukarkach 3D dla szpitali w Zagłębiu.

– Nasi znajomi pracują jako ratownicy medyczni. Rozmawiamy z nimi i wiemy, przed jakimi wyzwaniami teraz stoją. Codziennie kontaktują się z ludźmi, którzy są potencjalnymi nosicielami koronawirusa, bądź mają objawy choroby Covid-19. Tymczasem szpitale borykają się z problemem zaopatrzenia w podstawowe środki ochrony. My z kolei mamy dostęp do drukarek 3D. Stąd był już tylko krok do rozpoczęcia procesu drukowania przyłbic ochronnych – mówi dr Grzegorz Machnik z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych, jeden z uczestników akcji.

Zespół przekazał do tej pory łącznie 18 przyłbic do dwóch szpitali – w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Produkty zostały przetestowane i sprawdzone przez pracowników służb medycznych, naukowcy otrzymali więc zielone światło dla kontynuowania procesu drukowania. Co więcej, przyłbice można dezynfekować, dzięki czemu stają się produktami wielokrotnego użytku.

Druk sześciu elementów na przyłbice w Laboratorium Modelowania, Projektowania i Rekonstrukcji zajmuje około 20 godzin. Następnie zespół ręcznie obrabia te części i składa w całość, co zajmuje kolejne 4 godziny. – Jest to proces długotrwały, ale nasze drukarki pracują nieprzerwanie. Z czasem liczba gotowych przyłbic będzie rosła – wyjaśnia naukowiec.

W zespole łączącym pracowników Instytutu Informatyki i Instytutu Inżynierii Biomedycznej pracuje dwóch projektantów wydruków 3D – dr inż. Piotr Duda oraz dr inż. Szymon Sikorski. Dr Grzegorz Machnik wspólnie z dr Iwoną Polak zajmują się obrabianiem i łączeniem poszczególnych elementów.

Pracownicy szpitala wskazali ponadto potrzebę zaadaptowania masek do snorkelingu dla personelu szczególnie narażonego na zakażenie. W tym celu zostały już zaprojektowane dwa warianty adapterów łączących maskę z filtrami DAR. Po akceptacji personelu medycznego przejściówki te będą drukowane przez zespół, a projekty zostaną publicznie udostępnione dla innych wolontariuszy.

Zespół przy drukarkach 3D, od lewej: dr Iwona Polak, dr Grzegorz Machnik, dr inż. Szymon Sikorski i dr inż. Piotr Duda | fot. dr Grzegorz Machnik
Zespół przy drukarkach 3D, od lewej: dr Iwona Polak, dr Grzegorz Machnik, dr inż. Szymon Sikorski i dr inż. Piotr Duda | fot. archiwum dr. Grzegorza Machnika