Naukowcy z UŚ laureatami konkursów NCN

26.05.2022 - 14:18 aktualizacja 31.05.2022 - 20:01
Redakcja: OO

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki czterech konkursów: OPUS 22, SONATA 17, PRELUDIUM BIS 3 oraz POLONEZ BIS 1. Na Uniwersytecie Śląskim naukowcy będą realizowali 11 projektów. Łączna kwota ich dofinansowania wyniosła ponad 9 milionów złotych.

Lista laureatów

OPUS 22

Konkurs na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów.

• dr hab. Michał Kłosiński, prof. UŚ
    Mapowanie growej biopolityki: paradygmaty immunologiczne w grach cyfrowych (opis projektu)
    dofinansowanie: 270 840 zł
  • dr Elżbieta Wolny
    Ocena roli tolerancji zasolenia w kształtowaniu zmienności i specjacji u modelowych traw rodzaju Brachypodium (opis projektu)
    dofinansowanie: 2 601 040 zł
    Wydział Nauk Przyrodniczych
  • dr hab. Marlena Jankowska-Augustyn, prof. UŚ
    Nadużycie marki – marka jako nowe dobro osobiste w polskim prawie cywilnym na tle regulacji europejskich i prawa amerykańskiego (opis projektu)
    dofinansowanie: 199 738 zł

SONATA 17

Konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy doktora, uzyskany w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.

• dr Maciej Stanek
    Jana z Janduno „Quaestiones super «Parva naturalia» Aristotelis”. Edycja krytyczna i analiza historyczno-filozoficzna (opis projektu)
    dofinansowanie: 445 755 zł
  • dr Aneta Głowacka
    Procesy demokratyzacyjne w teatrach instytucjonalnych w Polsce. Procedury, mechanizmy i relacje władzy (opis projektu)
    dofinansowanie: 920 681 zł
  • dr Anna Wójcik
    Identyfikacja specyficznych dla komórek macierzystych czynników genetycznych kontrolujących pluripotencję komórek somatycznych Arabidopsis thaliana (opis projektu)
    dofinansowanie: 1 372 500 zł
    Wydział Nauk Przyrodniczych
  • dr inż. Piotr Ślęczkowski
    Kooperatywność w służbie chiro-optoelektroniki: funkcjonalne polimery supramolekularne na powierzchniach dla chiralnych materiałów elektro- i fotoaktywnych (opis projektu)
    dofinansowanie: 1 794 010 zł
  • dr Yaroslav Grosu
    Zrozumienie właściwości przewodzących nanocieczy w nanoporach dla nowej generacji tryboelektrycznych nanogeneratorów – Nano2-fluid (opis projektu)
    dofinansowanie: 1 173 396 zł
  • dr Aparna Beena Unni
    Podstawowe badania nad nowymi ultrastabilnymi szkłami i wielowarstwowymi nanokompozytami polimerowymi prowadzące do ich praktycznych zastosowań (opis projektu)
    dofinansowanie: 799 036 zł

PRELUDIUM BIS 3

Konkurs na projekty badawcze realizowane przez doktorantów w szkołach doktorskich.

• prof. dr hab. Przemysław Marciniak
    Bizantyńska entomologia kulturowa: transformacja dziedzictwa antyku (V–XV w.) (opis projektu)
    dofinansowanie: 405 772 zł

POLONEZ BIS 1

Konkurs na projekty badawcze realizowane przez naukowców przyjeżdżających z zagranicy.

• dr Aykut Erbas
    Wpływ organizacji wewnętrznej chromatyny na morfologię jądra komórki eukariotycznej (opis projektu)
    dofinansowanie: 820 306 zł
    Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Pełna lista laureatów konkursów dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Nauki.

Mężczyzna stoi tyłem i patrzy na zapisane kartki przyczepione do tablicy/Man standing backwards and looking at paper sheets stuck on a board

fot. pixabay.com